Aşıyla İlgili Herkesi Şaşkına Çeviren Oyun Aylar Sonra Deşifre Oldu

Son bir kaç aydır aşılama hızlı bir şekilde devam ederken aşı hakkında şaşırtan bir detay ortaya çıktı.

Aşıyla İlgili Herkesi Şaşkına Çeviren Oyun Aylar Sonra Deşifre Oldu
Yayınlanma Tarihi : 16 Eylül 2021 01:39

Yaklaşık 2 yıldır Korona Virüs Nedeniyle Dünya büyük bir kabusu yaşarken aşılama ise tüm hızıyla devam ediyor. Aşı ilk bulunduğunda dünya çok sevinmişti.

Bulunan Aşıyı almak isteyen ülkeler ise sıraya girmişti.

Bilindiği gibi uzun bir süredir Türkiye'de de Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından geliştirilen aşı kullanılıyor. Ancak aşının bulunduğu günlerle ilgili bomba bir gerçek ortaya çıktı.

Ve Aşıyla ilgili Herkesi şaşkına çeviren gelişmenin ayrıntılarını Türkiye'den Hürriyet gazetesi haberleştirdi.

Konuyla ilgili olarak Hürriyet'te yayınlanan haber aşıda dönen dolaplar da gözler önüne serilmiş oldu.

İşte bulunmasıyla birlikte dünyaya umut olan  BioNTech aşısıyla ilgili kimsenin bugüne kadar pek bilmediği o detaylar. 

**

Aşı ile ilgili çok konuşulacak detaylar gelmeye devam ediyor. Gazeteci Joe Miller tarafından BioNTech'in kurucuları Dr Uğur Şahin ve Dr Özlem Türeci ile işbirliği içinde yazılan kitap yine gündeme bomba gibi düşen bilgiler sundu.

İngiliz Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, Brüksel lobicileri, Avrupalı ​​rakipleri lehine Pfizer'e karşı savaş açtı. Lobiciler bu kapsamda AB'nin  Pfizer / BioNTech aşısı sipariş etmesi halinde Avrupa'nın finansal olarak kaybedeceğini savundu.

Başka bir deyişle lobiciler finansal kazanç sağlamak adına aşının geliştirilmesine mani olmaya çalıştı ve milyonlarca kişinin hayatını riske attı.

Aynı kitapta (The Vaccine) yer alan bilgilere göre, BioNTech patronları, aşıyı geliştirirken AB'den destek alamadıklarının altını çizdi ve o dönem için 'kendi başımıza kaldık' dedi.

Kitapta Brüksel’in BioNTech yerine, Fransa merkezli Sanofi ve Almanya merkezli CureVac’ın koronavirüs aşılarını tercih ettiği iddiası da yer aldı. Almanya nihayet geçtiğimiz Eylül ayında BioNTech'e 375 milyon euro hibe sağladı ve BioNTech milyonlarca kişinin hayatını kurtaran aşının geliştirilmesi konusunda derin bir nefes aldı.

Kaynak: Hürriyet