Asla Görmezden Gelmemeniz Gereken 9 Erken Diyabet Hastalığı Belirtisi

Diyabet hastalığı ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Bu yüzden erken teşhis önemlidir...

Asla Görmezden Gelmemeniz Gereken 9 Erken Diyabet Hastalığı Belirtisi
Yayınlanma Tarihi : 28 Eylül 2021 23:58

Diyabet hastalığı tedavi edilmediğinde ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Sağlığınızdan olmamak ve yaşam kalitenizi düşürmemek için diyabet konusunda ciddi bir izlenim içerisinde olmanız gerek.

Ne yazık ki günümüzde bir çok kişi bu hastalığa yakalandığını çok ileri evrede öğrenebiliyor. Artan kilo ve kötü beslenme diyabete neden olabilirken bazı durumlarda ise diyabet sonradan ortaya çıkabiliyor.

Eğer ailenizde diyabet geçmişi olanlar ve diyabet hastalığıyla mücadele edenler varsa sizde potansiyel bir diyabetli olabilirsiniz.

Diyabet hastalığının 9 erken belirtisi hakkında önemli bir bilgilendirme paylaşıldı.. Bunlar sırasıyla şöyle olup sizler de arkadaşlarınızla paylaşmayı sakın ihmal etmeyin!

İşte newsner tarafından paylaşılan o bilgiler.. 

1- Sık sık tuvalete gitmek
Diyabetin en yaygın rastlanan belirtilerinden biri de sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetmek. Vücudunuz kanınızda yer alan fazlalık şekerden kurtulmaya çalışıyor. Böbrekleriniz aşırı çalıştığından vücut şekeri idrar yoluyla atmaya çalışıyor.

2- Bulanık görme
Yüksek kan şekeri, göz merceğinizin şişmesine ve sonucunda bulanık görmenize neden olur. Diyabet, gözyaşı üretimini sağlayan sinirleri de etkilediğinden gözleriniz sürekli kuru olabiliyor.

3- Kolayca enfeksiyon kapmak ve zor iyileşmek
Vücudunuz, şeker seviyesini dengelemekle uğraşırken yaraların iyileşmesine harcayacak enerjisi kalmıyor. Sinir sisteminiz zayıflıyor ve daha kolay hasta olup daha geç iyileşiyorsunuz.

4- Aşırı acıkma
Diyabetin ilk evresinde hastalar inanılmaz acıkıyorlar. Kandaki glükoz hücrelere ulaşmadığından enerji üretilemiyor ve sürekli aç hissediliyor.

5- Sürekli susama
Sürekli ve nedensiz bir şekilde susuyorsanız diyabet hastası olabilirsiniz. Kanınızda yüksek seviyede yer alan şekeri filtrelemek için böbreğiniz sürekli çalışıyor ve daha fazla sıvıya ihtiyaç duyuyor.

6- Nedensiz kilo kaybı
Vücuttan aşırı sıvı atıldığında da zayıflıyorsunuz. Bu da diyabetin bir belirtisi.

7- Sürekli yorgun hissetme
Kan şekeri seviyeniz dengesiz olduğundan sürekli yorgun hissedersiniz.

8- El ve ayakta karıncalanma
Eliniz ve ayağınız sürekli karıncalanıyorsa diyabet hastası olabilirsiniz. Yüksek tansiyon, ellere ve ayaklara sinyal yollanmasında yardımcı olan sinirlere zarar veriyor olabilir.

9- Nefesiniz kötü kokuyorsa
Diyabet, istenmeyen ağız kokusuna neden olabiliyor. Kötü koku diyabet belirtisi olabilir.

Kaynak: Diabetes Health Center, National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases.

Bu belirtilere karşı dikkatli olmanızda fayda var! Eğer dikkate almazsanız ileride çok ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.. Bu yüzden arkadaşlarınızla paylaşmayı da sakın ihmal etmeyin!