Aspirin hakkında yeni gelişme! ABD artık kalp krizini önlemek için aspirin önermiyor

ABD'de bağımsız bir sağlık kuruluşu, kalp krizini önlemek için günde bir defa aspirin almayı artık önermediğini açıkladı

Aspirin hakkında yeni gelişme! ABD artık kalp krizini önlemek için aspirin önermiyor
Yayınlanma Tarihi : 27 Nisan 2022 17:36

Şimdiye dek aspirin hakkında bir çok araştırma yapılmıştı. Yapılan araştırmalarda aspirin kalp krizine karşın etkili yorumları yapılmıştı. Ancak yapılan son bir açıklama bilinen her şeyi alt üsttü.

ABD'de artık kalp krizine karşın aspirinin önerilmediği bilgisine yer verildi. Anadolu Ajansı tarafından aktarılan haberde; aspirin hakkındaki son araştırmanın detaylarına yer verildi.

"ABD Önleyici Görev Gücü (USPSTF)" isimli sağlık kuruluşu, yeni araştırma sonrası 60 yaş üstü çoğu yetişkin için kalp krizine veya inmeye karşı her gün bir tane aspirin alma tavsiyesinde bulunmaktan vazgeçtiğini belirtti.

USPSTF'nin rehber kitapçığında, 40 ila 59 yaş aralığındakilerin sadece yüksek kardiyovasküler hastalık riski varsa doktora danışarak aspirin almaları gerektiği, 75 yaşından sonra aspirine devam etmenin çok az yararı olduğu ifade edildi.

Sağlık kuruluşu, 2016'da kalp hastalığı riski taşıyan 50'li yaş grubundakilere hem kardiyovasküler hastalıkları hem de kolon kanserini önlemek için bebek aspirini almalarını tavsiye etmişti.

Ek araştırmalarda, aspirinin faydalarının risklerinden daha ağır basmadığı sonucuna ulaşılırken, kolon kanserini önlemenin en iyi yönteminin 45 yaşından itibaren rutin test yaptırmak olduğu aktarıldı.

ABD'de kalp krizi ve felç, ölüm nedenleri arasında ilk 4'te yer alıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı