Aziz Sancar Kanserle İlgili Araştırmasını Duyurdu! Büyük Umut

Prof. Dr. Aziz Sancar, "Türkiye'ye gelmeden bir gün önce çok yeni bir şey keşfettik. Bilimsel, temel bir araştırma metodu, yani kanseri tedavi edecek değil ama bizim için bir bilim insanı olarak çok heyecan verici bir gelişme." dedi

Aziz Sancar Kanserle İlgili Araştırmasını Duyurdu! Büyük Umut
Yayınlanma Tarihi : 19 Şubat 2022 19:20

Dünyaca ünlü Türk bilim insanı Aziz Sancar büyük müjdesini duyurdu. Kanserle ilgili son buluşuyla ilgili açıklamalarda bulunan Aziz Sancar bilim dünyasında büyük heyecan yarattı.

Aziz Sancar son müjdesini Türkiye ziyaretinde resmen duyurdu. 

 Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) davetiyle Ankara'daki Aziz Sancar Eğitim Kampüsü'nün açılış törenine katılmak üzere Türkiye'ye gelen Prof. Dr. Aziz Sancar,, AA muhabirine, bilimsel çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı.

Kansere ilişkin son çalışmasını ilk kez duyurdu

Aziz Sancar, çok yeni bir çalışmasını da ilk kez duyurarak, "Türkiye'ye gelmeden bir gün önce çok yeni bir şey keşfettik. Bu bilimsel, temel bir araştırma metodu, yani kanseri tedavi edecek değil ama bizim için bir bilim insanı olarak çok heyecan verici bir gelişme." dedi.

Çalışmasının kanser tedavisine bir etkisinin olup olmayacağının sorulması üzerine Sancar, "Her şey kanser tedavisinde kullanılabilir. Bu çalışma DNA onarımı ile ilgilidir ve yeni bir metottur ve onu ben Türkiye'ye bir yıl içinde aktarabileceğim." dedi.

Yaptığı bu çalışmanın makalesi henüz yayımlanmadığından detaylı bilgi paylaşmasının doğru olmayacağını dile getiren Sancar, "Neticeyi ABD'den ayrıldığım günden bir gün önce aldık. Öğrencim, çocuğu olmuş ve hastaneden çıkmıştı, biliyordu Türkiye'ye gelmeden önce neticeyi görmek isteyeceğimi. Onun için evde oturmuş, bilgisayarla dataları araştırmış ve hemen bana gönderdi. 'Türkiye'ye gideceksin ve merak edeceğini biliyorum, sonuçları bilmeni istiyorum.' dedi." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı