Canan Karatay önerdi! Ekmek yerine bir avuç bu besinden tüketmek daha sağlıklı olur

Ekmek yerine tüketilmesi gereken besini Canan Karatay açıkladı! Evet çok şaşıracaksınız ama Canan Karatay ceviz yenilmesini öneriyor

Canan Karatay önerdi! Ekmek yerine bir avuç bu besinden tüketmek daha sağlıklı olur
Yayınlanma Tarihi : 26 Mayıs 2022 20:27

ULUSALPOST.COM/ Canan Karatay yapmış olduğu açıklamada ekmek yerine ceviz tüketilmesini önerdi. Ekmek yerine önerdiği cevizin ise sayısız faydası ortaya çıktı. 

Araştırmacılara göre Magnezyum, çinko, bakır, demir, fosfor, bir dizi vitamin içeren ceviz; iyi yağlar, folik asit, demir ve potasyum açısından da oldukça zengin bir besin olarak dikkat çekiyor.

Cevizin içerisinde yer alan Antioksidanların bolluğu nedeniyle, yaşlanmaya bağlı hastalıkları, kanseri ve kardiyovasküler sistem hastalıklarını da cevizin önlediği ve bu hastalıklara karşı tam koruma sağladığı biliniyor. Yani Sadece ekmek yerine tüketilecek bir avuç ceviz mucizeler yaratıyor.

BEYİN SAĞLIĞI İÇİNDE ÇOK FAYDALI

Ceviz sadece yukarıdaki hastalıklar karşın koruma sağlamıyor. Aynı zamanda beyni de koruyor. Bu konuyla ilgili Milliyet gazetesinde yayınlanan bir içerikte bazı bilgiler paylaşıldı.

CEVİZİN BEYNE FAYDALARI NELERDİR?

Cevizin içerisinde bulunan doymamış yağ asitleri beyin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Ceviz genel olarak hafızayı güçlendirerek nöral etkileri de iyileştirir. Fitokimyasallar açısından zengin olan ceviz beyin ve kalp sağlığını da korur. Güçlü bir antioksidan olan ceviz sinir yapısını da korur ve düzenler.

CANAN KARATAY'DAN CEVİZ TÜKETİN ÖNERİSİ

Vücudumuz açısından çok sayıda faydası olan Cevizle ilgili Canan Karatay'ın uyarısı ise gerçekten dikkate değer.

Haber 7'de yer alan habere göre, Prof. Dr. Canan Karatay, gün içerisinde tüketilen ceviz ve zeytinin vücudun günlük ihtiyacı olan vitaminleri yeteri kadar karşıladığını açıkladı.

Karatay'a göre özellikle ekmek yerine, ceviz tüketilmesini gerekiyor, öte yandan Karatay ithal cevizlerden de uzak durulması konusunda uyardı.

Çünkü Karatay ithal olan cevizlerin ülkeye gelene kadar koruyucu maddelerle kaplandığını bu yüzden oldukça zararlı olduğunu belirtti. 

Ayrıca sabah kahvaltılarında 4 öğlen 2 akşam 3 tane ceviz tüketilmesinin yeterli olduğunu da sözlerine ekledi.

Görüldüğü gibi cevizin birden çok faydası var! Sizlerde cevizle ilgili bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşın.