Çay ve Kahve Pekte Masum Değilmiş! Vücuda Verdiği Zarar İlk Kez Açıklandı

Fazla Çay ve Kahve tüketiminin beyni etkilediğini biliyor muydunuz? Evet önce bağırsakları ardından da beyni etkiliyor

Çay ve Kahve Pekte Masum Değilmiş! Vücuda Verdiği Zarar İlk Kez Açıklandı
Yayınlanma Tarihi : 21 Nisan 2022 13:11

Bağırsak sağlığı büyük önem taşımaktadır. Uzmanlara göre bağırsak sağlığı doğrudan depresyonu tetiklemektedir. Yapılan çok sayıda araştırmada bağırsak sağlığıyla beynin doğrudan orantılı olduğu ortaya çıkarılmıştır.

BOŞUNA DENMEMİŞ

Bağırsaklarımız için vücudumuzun ikinci beyni tanımlaması yapılıyor. Uzmanlar tarafından bu ifade aslında boşuna kullanılmamıştır.

Uzmanlar bağırsak sağlığı için özellikle çay ve kahve tüketiminin sınırlandırılmasına dikkat çekiyorlar.

Gün içerisinde gereğinden fazla tüketilen çay ve kahve sadece bağırsaklara zarar vermiyor aynı zamanda mideyi de bitiriyor.

Çok sayıda uzman gereğinden fazla tüketilen çayın demir eksikliğine gereğinden fazla tüketilen kahvenin de böbreklere zarar verdiğine dikkat çekiyor.

Gastroenterohepatoloji Uzmanı Doç. Dr. Duygu İbrişim bağırsak sağlığı için yapılması gerekenleri İhlas Haber Ajansına anlattı. Duygu İbrişim tarafından yapılan açıklamalar şu şekilde oldu. 

ALIŞKANLIKLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN

Alışkanlıklarınızı düzenleyin. Aşırı çay, kahve, alkollü ve gazlı içecek tüketiminden kaçınma, sigaradan uzak durma ve gereksiz ilaç veya bitkisel ürünlerin kullanılmaması tüm sindirim sistemimiz için koruyucudur.

SU TÜKETİMİNİ ARTIRIN


Unutmayın, 'Su' gerçekten hayattır. Düzenli su içme alışkanlığı bağırsakların daha rahat ve düzenli çalışmasını sağlar.

ÇAY, KAHVE VE GAZLI İÇECEKLERE DİKKAT

Kabızlığı kolaylaştıran ve bazı barsak hastalıklarını şiddetlendirebilen aşırı miktarda çay, kahve, gazlı içecekler yerine su tüketmeyi alışkanlık haline getirmek; sadece sindirim sistemi değil tüm vücut sistemlerimiz için koruyucudur. Masa başında çalışıyor ve yoğunlukta su içmeyi unutuyorsanız, yanınızda mutlaka su bulundurun, bardağınız dolu olsun ve ara ara yudumlayın, iyi geldiğini hissedeceksiniz. Özellikle kış aylarında ılık suyu tercih edebilirsiniz.

KARACİĞERİ DE BİTİRİYOR

Öte yandan çok sayıda bilim insanına göre gazlı içecekler sadece bağırsaklara zarar vermiyor. Aynı zamanda karaciğeri de bitiriyor. Güçlü bir bağırsak ve sindirim sistemi için nasıl gazlı içeceklerden uzak durmak gerekiyorsa aynı zamanda karaciğer sağlığı için de bu tür içeceklerden uzak durmak gerek. 

KORKUTAN ARAŞTIRMA

Çay kahveyle ilgili dikkat çeken bir bilgi daha paylaşıldı. Kanser riskini artırabileceğine yönelik bir araştırma yayınlandı.

Anadolu Ajansı tarafından aktarılan haberde Çay ve Kahvenin zararlarıyla ilgili bir araştırma sonuçlarına yer verildi. 

thumbs-b-c-5d4938556a96fab5a8fa2c77eb4febf0.jpg

ABD'de yapılan araştırma, yaşam süresini artırdığı, depresyon, kalp krizi ve bazı kanser türlerinin gelişme olasılığını azalttığı bilinen kahve ve çayın, günde en az iki fincan içildiğinde sigara tiryakisi olmayanlarda bile akciğer kanseri riskini artırabileceğini ortaya koydu.

LiveScience'ın haberine göre, ABD'de Vanderbilt Üniversitesi'nde görevli bilim adamı Jingjing Zhu liderliğinde yürütülen araştırma, yaşam süresini artırdığı, depresyon, kalp krizi ve bazı kanser türlerinin gelişme olasılığını azalttığı bilinen kahve ve çayın, günde en az iki fincan içildiğinde sigara tiryakisi olmayanlarda bile akciğer kanseri riskini artırabileceğini ortaya çıkardı.

Araştırma kapsamında ABD ve Asya'da 1,2 milyon kişinin katıldığı 17 farklı araştırmanın verileri incelendi. Katılımcıların ortalama 8,6 yıl boyunca takip edildiği ve 20 bin 500'den fazlasının süreç içinde akciğer kanserine yakalandığı belirtildi.

Uzmanlar, sigara içmeyenler için günde iki ya da daha fazla fincan kahvenin, akciğer kanseri riskini yüzde 41, iki ya da daha fazla bardak çayın da yüzde 37 oranında artırdığı sonucuna vardı.

3417319.jpg

Risk oranında, kişinin yaşı, ırkı ve içtiği kahvenin türüne göre önemli bir değişiklik gözlenmediği, bilhassa kafeinsiz kahvenin, kafeinli olandan yüzde 15 daha yüksek risk oranıyla ilişkilendirildiği kaydedildi.

Zhu, araştırmalarının gözleme dayalı olduğuna, kahve ile akciğer kanseri arasındaki neden sonuç ilişkisini tam olarak bilmediklerine işaret ederek, kavurma aşamasında ortaya çıkan bir durumun riski artırıyor olabileceğini aktardı.

Araştırmanın bulguları, Amerikan Kanser Araştırma Derneği'nin 31 Mart'ta düzenlenen yıllık toplantısında sunuldu.

Levine Kanser Enstitüsü'nden doktor Julie Fisher, bulguları "ilginç ve merak uyandırıcı" sözleriyle nitelendirirken, bu bağlantıya ilişkin daha fazla araştırma yapılması gerektiğini ifade etti.