Çaydaki büyük tehlike ortaya çıktı. Böyle tüketilmesi durumunda ölümcül etkileri var

Çay demlerken dikkat etmeniz gereken bilgiler. Çay demleme şekliniz sizi zehirleyebilir. İşte bilmeniz gereken her şey

Çaydaki büyük tehlike ortaya çıktı. Böyle tüketilmesi durumunda ölümcül etkileri var
Yayınlanma Tarihi : 07 Ocak 2023 16:48

Çay, Türk mutfağında en sevilen içeceklerdendir. Türk toplumunun tiryakisi olduğu içeceklerden biri olduğu çayın birçok faydası bulunmaktadır.

Ancak, çaya olan düşkünlük,  ölümcül risklerle de karşı karşıya kalmanıza neden olabilmektedir. Bu konuda uzmanların herkesi ilgilendiren önemli bir uyarısı bulunuyor.

Ulusalpost.com'un derlediği habere göre, uzmanlar çayı demlemenin ve aynı zamanda doğru bir şekilde tüketmenin önemi üzerinde duruyorlar. 

YEMEK BORUSU KANSERİNE YOL AÇABİLİR!

Çay ister kahvaltıda içilsin ister akşam yemeği sonrasında isterseniz öğle arasında her zaman keyifle içtiğimiz bir şeydir. Misafirimiz geldiğinde çayımız evimizden eksik olmaz. Bir dostlumuzla buluşacak olsak mutlaka çaya davet eder veya dostumuz tarafından çaya davet ediliriz.

Çay en büyük zevkimizdir aslında bizim. Peki size çay keyfinizi zehir edecek bazı sorunlar var desek ne derdiniz? Yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan bu uyarıya herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Sıcak çay içmek büyük risk.

Uzmanlara göre sıcak çay yemek borusu kanserine yol açabilmekte. Ölümcül bir hastalık olarak yemek borusu kanseri her yıl yaklaşık 400 bin kişinin ölümüne neden oluyor.

tee-73749-960-720.jpg

Sıcak çay tüketiyorsanız bu riski mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

 Demlikten çayı boşalttıktan sonra mutlaka biraz beklettikten sonra içerseniz herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Peki Yemek borusu kanserinin belirtileri nelerdir?

Yemek borusu kanserinin genel belirtileri arasında yutma güçlüğü ve kilo kaybı ilk sırada yer almaktadır. Aynı zamanda iştahsızlık ve kusma bu rahatsızlığın belirtileri yer alır. Yenilen gıdaların ağza geri gelmesi zaman zaman oluşan boğulma hissi ve kanama ise en ciddi belirtileridir..

Ses kısıklığı;

Mide üzerinde ve göğüs bölgesinde yanma hissi. Bu belirtiler yemek borusu kanserinin en ciddi belirtilerindendir. 

HASTALIK TANISI NASIL KONULUR?

Yemek borusu kanserinde tanı endoskopik incelemelerle konulmaktadır.. Sadece Sıcak çaydan değil aynı zamanda alkol ve tütün ürünlerinden de bu hastalığa yakalanmak mümkündür. Bu yüzden bu tür içeceklerden de uzak durmak gerekmektedir.