Çilek yapraklarını çöpe atmaktan vazgeçin! Kaynatılıp içilirse tam bir şifa oluyor o derdi de bitirir

Çilek sevilen yaz meyvelerindendir. Çileğin yaprakları ise tam bir mucize çıktı! Bakın hangi süper faydaları var.

Çilek yapraklarını çöpe atmaktan vazgeçin! Kaynatılıp içilirse tam bir şifa oluyor o derdi de bitirir
Yayınlanma Tarihi : 13 Mayıs 2022 18:12

Çilekle ilgili bilinmeyen ne çok şey varmış öyle! Özellikle çilek yapraklarının tam bir mucize olduğu öğrenildi! 

Çilek çok sevilen yaz meyvelerinden biridir. Yapılan araştırmalarda çilekten faydalı olan çilek yapraklarının bir mucize olduğu ortaya çıktı. Çilekleri yedikten sonra çilek yapraklarını genelde çöp diye atıyoruz.

Oysa çilek yapraklarını çöpe atmamak gerekiyormuş! CNN TÜRK tarafından yayınlanan bir haberde Çilek yaprağının pek  bilinmeyen mucize etkilerinden bahsedildi! Eğer sizlerde faydalarından yararlanmak istiyorsanız çilek yapraklarını sakın çöpe atmayın!

PEKİ ÇİLEK YAPRAKLARI NASIL TÜKETİLECEK?

 Kuru yahut yaş halinden yapılan çay ile tüketildiği takdirde pek çok rahatsızlığa şifa olabiliyor. Çilek yaprağı çayı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği, karında su toplanması, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, kum ve taş rahatsızlıklarında hastalara fayda veriyor. İşte, çilek yaprağının saymakla bitmeyecek faydaları;

4609790.jpg

Tam bir bağırsak dostu olan çilek yaprağı bağırsak iltihabı, bağırsak kurtları, bağırsak gazları ve kabızlığa karşı birebirdir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Vücutta biriken ödemi atmaya yardımcı olur. Aynı zamanda idrar söktürücüdür. Böbreklerin çalışmasını düzenler ve kum, taş dökmeye yardımcı olur. Ancak, içerisinde bulunan potasyum ve fosfor ile kronik böbrek yetmezliği olan hastalar için sıkıntı teşkil edebilir. Bu nedenle böbrek hastalarının doktora danışarak tüketmeleri gerekmektedir.

Karaciğeri korur, karaciğer hastalıklarına iyi gelir.

-Tansiyon yüksekliğine iyi gelir.

-Antioksidan özelliği olan çilek yaprağı kanı temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir.

-Gırtlak kanserinde karşı korur.

4739822.jpg

-Uyumayı kolaylaştırır, stres için birebirdir.

Görüldüğü gibi Çilek yapraklarının sayısız faydası bulunuyor! Sizlerde bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşın onlar da çilek yapraklarını çöpe atmaktan vazgeçsinler! Unutmayın çilek yaprakları tam bir mucizedir! Bu mucizenin faydalarından yararlanmak gerekiyor.. 

1003271.jpg

Kaynak: CNN TÜRK

3893416.jpg

İlgili Haberler