Danimarkalı bilim insanına göre koronavirüsün sonu için kesin tarih

Danimarka Devlet Serum Enstitüsü Baş Epidemiyologu Tyra Krause koronavirüsle ilgili sevindiren bir iddiada bulundu. 2 yıldır dünyayı etkileyen salgınla ilgili iddiası ses getirdi.

Danimarkalı bilim insanına göre koronavirüsün sonu için kesin tarih
Yayınlanma Tarihi : 04 Ocak 2022 19:13

2019 yılının sonunda Çin'de başlayan koronavirüs salgını şimdiye dek  dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanı etkiledi. Milyonlarca insan korona salgını nedeniyle hastalandı.

Hastalananların büyük bir bölümü hayatını kaybetti. Yaşamını sürdürenlerin bir çoğunda ise hastalık bazı rahatsızlar bıraktı.

Uzun uğraşlar sonunda bazı aşılar geliştirildi. Geliştirilen aşılar salgının durmasını sağlayamadı. Ancak koronavirüs yeni varyantlarla yayılımını sürdürdü. Korona salgını hakkında  Danimarkalı bir bilim  insanı ise sevindiren açıklamalarda bulundu. Söz konusu bilim insanının iddiasına göre artık salgının sonu geldi ve bir süre sonra hayat normale dönecek. Ortaya çıkan omicron isimli yeni varyantın hastalığı daha hafif atlattırdığı ortaya çıkmıştı.

KORONAVİRÜSTE BEKLENMEDİK İDDİA! HAYAT NORMALE DÖNECEK

Omicron varyantının Delta varyantı kadar etkili olmadığı, hatta Omicron’un oluşturduğu bağışıklığın Delta’yı bitirdiği iddialarının ardından Danimarka’dan pandemi ile ilgili çarpıcı bir açıklama geldi.

Danimarka Devlet Serum Enstitüsü'nün Baş Epidemiyologu Tyra Grove Krause, yaptıkları yeni bir araştırmanın, Omicron'dan hastaneye yatış riskinin Delta varyantında görülenin yarısı kadar olduğunu ortaya çıkardığını söyledi.

Krause bu durumda, yaklaşık 2 ay içinde pandeminin sonunun gelebileceğini belirtti.

"NORMAL HAYATA DÖNÜŞ" VURGUSU


Danimarkalı bilim insanı, "Önümüzdeki 2 ay içinde bunu alacağımızı düşünüyorum ve umarım enfeksiyon azalmaya başlar ve normal hayatlarımıza geri döneriz" dedi.

TRT Haber'in aktardığı bilgiye göre: Omicron'un artan enfeksiyon seviyesi nedeniyle pandemiyi uzatabileceğine dair endişelere de değinen Krause, durumun tam tersi olduğunu öne sürdü.

Krause, "Omicron devam edecek ve önümüzdeki ay büyük bir enfeksiyon yayılımı görülecek. Ancak bittiğinde, eskisinden daha iyi bir yerde olacağız” diye konuştu.

Kaynak: TRT HABER