Demans riskini artıran tehlike! Vücudunuzda eğer eksikliği varsa tehlike altındasınız

Demans son dönemde genç yaşlarda da görülen bir rahatsızlık haline dönüştü! Eğer vücudunuzda karaciğer eksikliği varsa demans tehlikesi altındasınız

Demans riskini artıran tehlike! Vücudunuzda eğer eksikliği varsa tehlike altındasınız
Yayınlanma Tarihi : 22 Temmuz 2022 02:29

Bilim insanları demans üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Demansla bağlantılı risk faktörleri konusunda çeşitli araştırmalar yapılıyor.

Bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma karaciğerin yağlı olması durumunda bunama riskinin çok daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. 

Bunama genelde ileri yaşlardaki kişilerde görülen bir rahatsızlıktı. Ancak son dönemde artık bunama riski genç yaşlarda da görülebiliyor.

mirror.co.uk sitesinde yayınlanan bir haberde yağlı karaciğere sahip kişilerin erken bunama tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gözler önüne serdi. 

KALP HASTALIĞI OLANLAR DA RİSK ALTINDA

Öte yandan 13 Temmuz 2022 tarihinde Neurology'de yayınlanan bir araştırma da kalp hastalığı olanların da demans riski taşıdığına dikkat çekildi.

Sadece karaciğer rahatsızlığı değil aynı zamanda kalp rahatsızlığı olanlar da bunama tehlikesiyle karşı karşıyalar. 

Yüksek tansiyon, diyabet, şeker hastalığı ve obezite problemi olanlar demans konusunda en riskli kişiler. 

Bilim insanları karaciğer sağlığına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Karaciğeri bitiren risk faktörleri arasında alkol tüketmek ve kızartılmış gıdalar tüketmek ilk sırada yer alıyor.

Bunamaya karşın sağlıklı beslenilmeli, alkol, sigara ve stresten uzak durulmalı. Karaciğeri yağlandıran kızartılmış ve işlenmiş gıdalar ise sofraya kesinlikle eklenmemeli.

Beyni direk olarak etkileyen bu gıdalar hızla bunama riskinin artmasına yol açıyor!