Dikkat çeken araştırma! Türkiye’de iki kişiden biri hastaneden randevu alamıyor

Türkiye'de hastanelerden randevu almak çileye dönüştü! Global araştırma şirketi Ipsos 34 ülkede yaptığı son araştırmanın sonuçlarını paylaştı

Dikkat çeken araştırma! Türkiye’de iki kişiden biri hastaneden randevu alamıyor
Yayınlanma Tarihi : 02 Ekim 2022 14:42

Son dönemde sosyal medyadan çok sayıda vatandaş hastanelerden randevu alamadıklarını belirtiyor. Bu söylentiler yapılan bir araştırmayla da doğrulandı. 

Global araştırma şirketi Ipsos 34 ülkede yaptığı son araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya katılan Katılımcılara halka sağlık hizmetlerinden ne kadar memnun oldukları soruldu. 34 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre Türkiye’de iki kişiden biri hastaneden randevu alamamaktan mağdur ve Türkiye, vatandaşları bu konuda en şikayetçi olan iki ülkeden biri oldu.

Sözcü’de yer alan haberde araştırmaya göre “Bulunduğum bölgedeki doktorlardan randevu alamıyorum” diyenlerin oranı Türkiye'de yüzde 50'ye ulaştı. Türkiye bu oranla yüzde 51'lik Macaristan'ın ardından vatandaşları doktora ulaşamamaktan en çok mağdur olduğunu belirten ülke olarak dikkat çekti.

Türkiye'den araştırmaya katılanların sadece yüzde 32'si istediğinde bulunduğu bölgedeki doktordan randevu alabildiğini belirtti. Bu oran 2018'de yüzde 59 idi. Araştırmanın sonucu son 4 yılda sağlık hizmetlerinde yaşanan kan kaybını net biçimde ortaya koymuş oldu.

DURUM DAHA DA KÖTÜ OLABİLİR!

Araştırma sonuçlarında Türkiye'den katılımcıların yüzde 36'sı sağlık hizmetlerinin giderek daha da kötüleşeceğini düşünüyor. Türkiye bu oranla Macaristan, Fransa ve İngiltere'nin ardından sağlık hizmetlerinde en fazla kötüleşme bekleyen ülke olarak öne çıktı.

SAĞLIK HİZMETLERİ ÇOK MASRAFLI

Araştırmaya göre, Türkiye'de vatandaşların büyük bölümü sağlık hizmetinin artık çok pahalı olduğunu düşünüyor. Türkiye'den katılımcıların yüzde 67 gibi büyük bir çoğunluğu “Ülkemde pek çok insan iyi bir sağlık hizmetinin bedelini karşılayamıyor” dedi. Bu oran 2018'de yüzde 57 idi. ‘Ülkede en büyük sorun akıl sağlığında” diyenlerin oranı Türkiye'de 2018 yılında yüzde 17 iken 2022'de yüzde 27'e fırlamış durumda.