Diyetisyen Kübranur Ak, Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar ve Vitaminleri Açıkladı

Göz sağlığı genç yaşlı herkes için büyük önem taşır. Peki göz sağlığı için hangi gıdalar tüketilmeli ve hangi vitaminlerden yararlanılmalı? Diyetisyen Kübranur Ak açıkladı.

Diyetisyen Kübranur Ak, Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar ve Vitaminleri Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 19 Şubat 2022 20:49

Göz sağlığı özellikle ileri yaşlarda büyük önem taşımaktadır. Ancak ileri yaşlarda yenilen ve içilen besinler pekte fayda sağlamayabiliyor. Bu yüzden genç yaşlardan itibaren sağlıklı beslenmeyi ilke edinmek gerekiyor.

Göz sağlığını koruyan vitaminler ve besinler herkesin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bu konuda da uzmanların önerileri bir adım daha öne çıkıyor.

Diyetisyen Kübranur Ak tarafından ihlas Haber Ajansına özel bir röportaj verildi. Bu  röportajda Kübranur Ak,  göz sağlığına iyi gelen gıdalar ve vitaminler hakkında bilgiler verdi.

İşte göz sağlığına iyi gelen gıdalar ve vitaminler.. 

Dyt. Kübranur Ak, “Göz sağlığı için elzem olan A vitaminine beslenmede; havuç, tatlı patates, brokoli, ıspanak, marul, yumurta ve sütle her daim yer verilmeli.

Önemli bir antioksidan olan C vitaminine beslenmede; turunçgiller, kivi, yeşil-kırmızı biber, kuşburnu ve maydanoz ile her zaman yer verilmeli. En aktif antioksidan olan E vitaminine beslenmede; sert kabuklu kuruyemişler (fındık, badem, ceviz), yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler (marul, ıspanak, maydanoz) ve avokado ile her daim yer verilmeli.

Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesi sağlayan B2 vitaminine beslenmede; et, süt, yoğurt, peynir, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler (marul, ıspanak, maydanoz), mantar, baklagiller ve tahıllar ile her zaman yer verilmeli.

Retina gelişimi açısından önemli bir yapı taşı olan omega-3'e beslenmede; balık, keten tohumu ve cevizle her daim yer verilmeli.

Vücutta birçok enerji sisteminde aktif olarak görev yapan çinko mineraline beslenmede; deniz ürünleri, kırmızı et, buğday, kurubaklagiller, ceviz ve bademle her zaman yer verilmeli” dedi.