Diyetisyen Melisa Karataş hafızayı güçlendiren bitkiyi açıkladı

Diyetisyen Melisa Karataş, biberiye kokusunun hafıza ve beyni güçlendirdiğini açıkladı. Mucize baharat hakkında bilgiler veren Melisa Karataş bilinmeyenleri açıkladı

Diyetisyen Melisa Karataş hafızayı güçlendiren bitkiyi açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 17 Nisan 2022 17:19

Kırmızı et yemeklerinin yanında tüketilen Biberiye çokça faydalı çıktı. Çok sayıda uzman biberiye çayının faydalarında  da söz ediyordu. Ancak bu harika bitkinin kokusunun bile çok faydalı olduğu ortaya çıktı.

Yapılan araştırmalarda biberiye bitkisinin pekte bilinmeyen faydalarının olduğu ortaya çıktı. İhlas Haber Ajansı tarafından servis edilen bir haberde biberiye bitkisinin hafıza üzerindeki olumlu etkilerinden bahsedildi.

Biberiyenin en önemli faydasının beyin üzerinde olduğu öğrenildi. Bir diğer faydası ise kanserle ilgili koruyucu kalkan görevi görmesi. Kilo vermeye de yardımcı olan biberiye tam bir mide dostu. İşte Biberiye bitkisi hakkında  bilmeniz gerekenler. 

HAFIZAYI GÜÇLENDİRDİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Biberiye tüketiminin başta hafızayı güçlendirmek üzere sağlık üzerine birçok faydasının bulunduğunu belirten Diyetisyen Melisa Karataş, biberiyenin faydaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALARI ÇOK FAZLA

Sağlıklı ve dengeli beslenme için biberiye türevi aromatik bitkilerin, diyetisyen önerisiyle beslenme planına entegre edilebileceğini belirten Dyt. Melisa Karataş, “Amerikan tarzı steak house restoranlarının dünya genelinde yaygınlaşmasıyla beraber, evlerimizde de biberiye tüketimi arttı.

Biberiye tüketiminin artışı ile birlikte akademi dünyası biberiye tüketiminin muhtemel fayda ve zararlarının tespiti için çeşitli araştırmalar yapmıştır. İngiltere’deki Northumbria Üniversitesi araştırmacıları, biberiye koklayan yaşlı insanların kısa süreli hafıza performansının yüzde 15 oranında arttığını keşfetti. Bu bağlamda biberiye koklamanın beyin fonksiyonlarını güçlendirdiği belirtildi” diye konuştu. 

GÜNDELİK HAYATI KOLAYLAŞTIRAN ETKİLERİ DE VAR

Biberiyenin içeriğinde bulunan bileşenlerin, akciğer yoluyla doğrudan beyne iletildiğini ifade eden Dyt. Melisa Karataş, “Biberiye soluduğumuzda içindeki bileşenler akciğer yoluyla kana emilir ve ardından beyin kimyasına etki etmek üzere beyne iletilir. Yüzde 15’lik artış, düşük gibi gelebilir fakat akademik çalışmaya katılan bireylerin günlük işleri kolaylıkla hatırlayabildikleri gözlenmiştir. Bu nedenle 50’li yaşlardan itibaren biberiye koklamak, günlük işlerimizi kolaylaştırabilir” şeklinde konuştu. 
 
KANSERLİ HÜCRELERİN GELİŞİMİNİ DURDURUYOR

Onkoloji Raporları dergisinin biberiye üzerinde yapmış olduğu çalışmaya dikkat çeken Dyt. Melisa Karataş, biberiyenin kanserli hücrelerin çoğalmasına engel olduğunu söyleyerek şu bilgileri paylaştı: “Ham etanolik biberiye özünün (RO) insan lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde kademeli çoğalmayı önleyici etkileri olduğu bulunmuştur.

Biyolojik Bilimler, Biyoteknoloji ve Biyokimya dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada ise biberiyenin etkili bir anti-tümör ajanı olabileceği tespit edilmiştir.

Buna ek olarak, Gıda Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir rapor, et kıyması içine biberiye ekstresi eklemenin, pişirme sırasında oluşabilen kansere neden olan maddelerin oluşumunu azalttığını ortaya koydu. Bu akademik çalışmalar doğrultusunda biberiye tüketimimizi alışkanlık haline getirerek, çeşitli yöntemler ile beslenme planımıza dâhil etmemiz gerekmektedir.” 
 
BUNAMA RİSKİNİ AZALTIYOR

Biberiyenin sağlık açısından bazı diğer faydalarına dikkat çeken Dyt. Melisa Karataş, “Biberiye ile ilgili yapılan çalışmalar neticesinde biberiye tüketiminin hafızayı güçlendirmenin yanı sıra konsantrasyonu yüzde 45 oranında artırdığı tespit edilmiştir. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Kalp ve damarların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Sinir sistemini gevşetir ve yatıştırır” ifadelerini kullandı. 
 
BİBERİYE ÇAYI NASIL YAPILACAK?

Faydaları saymakla bitmeyen biberiye çayının tarifi de merak ediliyordu. Melisa Karataş merak edenler için biberiye çayının tarifini de paylaştı. İşte hafıza güçlendiren ve beyni koruyan Melisa çayının tarifi. Günde 2 kez tüketmenin bir sakıncası olmadığı belirtiliyor. 

Danışanlarının biberiye çayını keyifle tükettiklerinin altını çizen Dyt. Melisa Karataş, biberiye çayı tarifi paylaştı: “1 tatlı kaşığı kurutulmuş veya taze biberiye yaprağını bir bardak sıcak suya atıp demlemeniz yeterlidir. Tatlandırmak için bal ve limon kullanabilirsiniz. Günde 2 bardak biberiye çayı içmeniz günlük doz için yeterli olacaktır” dedi.

BİBERİYE NEREDEN ALINIR?

Biberiye bitkisini genelde aktarlarda bulabilirsiniz. Bazı süper marketlerin baharat reyonunda da bulunabilir. Ancak genellikle aktarlarda bolca biberiye bulunmaktadır. 

Kaynak: İHA