Doktor günde 2 yumurta yemesini önermişti! Vücudundaki değişikler 1 ay sonra şaşırttı

Kahvaltı sofralarımızdan eksik olmayan yumurtanın bilinmeyen şaşırtıcı faydaları! Bakın harika besin yumurta 1 ayda vücudumuzda neler yapıyor

Doktor günde 2 yumurta yemesini önermişti! Vücudundaki değişikler 1 ay sonra şaşırttı
Yayınlanma Tarihi : 15 Mayıs 2022 15:00

Bir doktor hastasına günde 2 adet yumurta tüketmesini önerdi! Duyan ilk önce çok şaşırdı. Ancak yayımlanan çok sayıda araştırmada yumurtanın bugüne dek gün yüzüne çıkmamış çok sayıda faydası olduğu ortaya çıktı. 

Yumurta tüketimi konusunda çok sayıda kişi faydalarından dolayı tükettiğini söyler. Ancak yumurtanın pek bilinmeyen bazı faydaları daha bulunmaktadır.

ABD'de bir doktor hastasına yumurta tüketmesini önerdi. Günde 2 adet yumurta tüketen kişinin başına gelenler çok şaşırttı.

Çünkü yumurta tepeden tırnağa mucize saçmıştı. Peki yumurta neden bu kadar faydalı?  Yumurtanın içerisinde neler var? Yumurta hakkındaki doğru bilinen yanlışlar neler? Aslında yumurta hakkında çok sayıda araştırma yapılmıştı.

Fakat tr.newsner.com tarafından yumurta hakkında yayınlanan kapsamlı bir içerik bilinen tüm ezberleri alt üst etti. Sizlerde yumurta hakkında tr.newsner.com tarafından yayımlanan bu içeriği mutlaka okuyun ve arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

İşte yumurta hakkında herkesin bilmesi gereken o çok ama çok önemli bilgiler. 

Yumurtanın içinde ne bulunur?

Yumurtada A,D, B12 ve E vitaminleri, riboflavin ve folik asit bulunur. Ayrıca iyot, demir, kalsiyum, çinko ve selenyum da yumurtanın içinde bulunanlardandır.

Yumurta ve kolesterol

Yumurtanın kolesterol için kötü olduğunu duymuş olabilirsiniz.

Aslında yanlış. Yumurtanın içinde bulunan kolesterol sağlığa zararlı değildir. Beslenme uzmanı Jennie Nyenvik’in Aftonbladet’e yaptığı açıklamada kolesterol sorunu olanların rahatlıkla yumurta yiyebileceğini söyledi.

natalie-rhea-vzutcqlyr7g-unsplash.jpg

1- Kilo verdirir

Yapılan araştırmalarda protein açısından zengin bir kahvaltının kilo vermeye yardımcı olduğu görüldü.

Yine başka bir araştırma yumurtayla desteklenmiş düşük kalorili bir diyetin iki kat daha hızlı kilo vermenizi sağladığını öneriyor.

2- Sinir sisteminizi güçlendirir

Kış aylarında hemen herkes öksürmeye ve üşütmeye başlar. Bu nedenle sinir sisteminizi yumurtayla desteklemeniz gerekiyor.

Yapılan araştırmada günde iki yumurta yemeniz halinde enfeksiyon, virüs ve soğuk algınlığından korunacağınız görüldü.

Sadece bir yumurtayla günlük ihtiyacınız olan selenyumun %22’sini karşılayabiliyorsunuz. Selenyum sinir sistemini güçlendirmede çok etkili.

3- Hafızayı güçlendirir

Kolin ismindeki amino asidi duydunuz mu? Kolin sayesinde anahtarınızı veya cüzdanınızı nerede unuttuğunuzu hatırlarsınız.

Yapılan araştırmaya göre kolin takviyesi alanların hafızaları diğerlerine göre daha kuvvetliymiş.

Lütein, daha net ve keskin görmenizi sağlar. Yapılan araştırmada yumurtaların lütein açısından zengin olduğu kanıtlandı.

Retinanın zarar görmesini engelleyen lütein gözleriniz tarafından doğal olarak üretilir.,

montatip-lilitsanong-dj7-aiptkia-unsplash.jpg

5- Depresyonu bastırır

Kışın fazla güneş ışığı alamadığımızdan vücudumuzdaki D vitamini oranı da azalır. Yumurtalar, D vitamini almanızı sağlar. Ayrıca D vitamini dişlere ve kemiklere de iyi gelir.

D vitamini depresyonu azaltmakta ve önlemektedir.

6- İskeleti güçlendirir

Yumurtadan aldığınız kalsiyum iskeletinizi güçlendirir ve kemik erimesini önler.

7- Kana iyi gelir

Bir B vitamini olan folik asit, alyuvar üretimini hızlandırır.

Folik asit eksikliğinde kansızlık görülür. Özellikle anne adaylarının da folik aside ihtiyacı vardır.

8- Yaşlanmayı geciktirir

Yumurtanın içinde bulunan amino asitler hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bir diğer anlamda yaşlanmayı geciktirir.

Yaşımız ilerledikçe D vitaminine daha çok gereksinim duyarız. 60 yaşının üstündeki kişilerin günde 10 mikrogram D vitamini alması gerekir. Sadece bir yumurtada 0.7 mikrogram D vitamini bulunur.

9- Kalp rahatsızlıklarını önler

Feel Good’tan aktarılanlara göre Kanalı araştırmacılar yumurta tüketiminin kardiyovasküler rahatsızlıklara yakalanma riskini direk olarak azalttıklarını belirtmişler.

Bunu sağlayan da yumurtanın içinde bulunan triptofan ve tirozin amino asitleri.

Düşük yoğunluklu lipoprotein sahibi kişilerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski daha fazladır. Düşük yoğunluklu lipoproteinin yükselmesini ise yumurta sağlar.

10- Kas yapmayı kolaylaştırır

Vücut geliştiricilerinin sıklıkla yumurta yediğini görmüşsünüzdür.

shubham-dhage-nmcqsse0ea0-unsplash.jpg

Hacim olarak gelişmek isteyenler protein açısından zengin olan yumurtayı tüketmelidir.

11- Cildi, saçları ve tırnakları korur

Yumurtada sağlıklı bir cilde, saçlara ve tırnaklara sahip olmanızı sağlayan B vitamineri ve omega 3 yağ asitleri bulunur.

Evet yumurtanın faydalı olduğunu biliyorduk! Ancak bu kadar faydalı olduğunu kimse pek bilmiyordu! Bilgileri arkadaşlarınıza önerin. Onlar da yumurtanın faydaları konusunda bilgi sahibi olsunlar ve arkadaşlarına önersinler. Sofralarımızdan eksik olmayan yumurtanın bir çok faydası bulunmaktadır. Unutmayın ki yumurta yeryüzündeki en ucuz protein ve vitamin deposudur.

Yumurta hakkındaki bu detaylı bilgiler için ayrıca tr.newsner.com'e teşekkür ederiz.

İlgili Haberler