Domates yediğinizde dikkatli olun! İşte Sağlığınız için tehlike yaratabilecek 8 durum

Faydalı olarak bilinen domatesin pek bilinmeyen bazı zararları ortaya çıktı! İşte çok şaşıracağınız o bilgiler

Domates yediğinizde dikkatli olun! İşte Sağlığınız için tehlike yaratabilecek 8 durum
Yayınlanma Tarihi : 25 Mayıs 2022 00:28

ULUSALPOST.COM/ Domates çokça tükettiğimiz besinler arasında yer almaktadır. Hemen hemen her yemeğe ve salataya eklenen domates çok sayıda alanda kullanılır. Örneğin makarnada kullandığımız ketçap domatesten yapılır. Yemeklerimize eklediğimiz salçaların bir çoğu yine domatesten yapılmaktadır.

Ayrıca domatesle yapılan sosların sayısı da epey fazladır. Domates kısacası hayatımızın her alanında tüketilen besinler arasında ilk sırada yer almaktadır. Ancak domatesle ilgili kimsenin pek bilmediği bazı detaylar ortaya çıktı! Öğrendiğinizde çok şaşıracağınız bilgiler içeriyor üstelik bu bilgiler.

Domates genelde faydalı bir besindir. Türk mutfağında da çokça tüketilen domatesin bazı durumlarda zararlı olabileceği öne sürüldü. Özellikle mide yanması sorunu olanların aç karnına domatesten uzak durmaları önerilmekte.

Mynet tarafından paylaşılan bir içerikte domatesin pek bilinmeyen 8 zararından bahsedildi. 

REFLÜYE NEDEN OLABİLİR

Domates, asidik bir yiyecektir. Bu sebeple gastrit ve gastroözofageal reflü hastalığı gibi mide problemleri olan kişilerde mide yanmasına neden olabilir. Sağlıklı bir mideye sahip olsanız bile aşırı tüketim sonucu yanma hissiyle karşılaşabilirsiniz.

EKLEM AĞRILARINA NEDEN OLABİLİR

Çok fazla domates yemek eklem ağrılarına neden olabilir. Bunun nedeni ise domatesin dokularda kalsiyum oluşturan, solanin adı verilen bir alkaloid olmasıdır. Çok fazla birikmesi sonucunda eklemlerde iltihaplanma, ağrı ve şişmeye neden olabilir.

BÖBREK SORUNLARINA NEDEN OLABİLİR

Domates, oksalat bakımından zengindir ve bu madde vücutta kolay bir şekilde metabolize edilemez. Vücuda fazla alımı sonucunda böbrek taşına neden olabilir. Domates ayrıca, böbrek fonksiyonlarını bozabilecek potasyum bakımından da zengindir. Böbrek sorunları yaşıyorsanız domatesten uzak durmanızda fayda var.

ALERJİK REAKSİYONLARI YAYGINDIR

Domates içeriği sebebiyle bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle sıcak günlerde bebek ve çocuklar üzerinde bu etki daha çabuk gözükebilir.

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMUNU TETİKLEYEBİLİR

Eğer irritabl bağırsak sendromundan muzdaripseniz domates, sendromun belirtilerini gerçekten tetikleyebilir. Bunlar arasında ishal, ağrılı kramplar, şişkinlik, kabızlık ve gaz problemleri görülebilir. Bu durumda domates ve domates sosu gibi asitli yiyeceklerden uzak durmak en iyisidir.

LİKOPENODERMİYE NEDEN OLABİLİR

Likopen, domateste bulunan bir pigment türüdür. Doğru miktarda tüketildiğinde kalp sağlığı için mükemmeldir ancak aşırı tüketimi likopenodermi olarak bilinen cilt renginin solmasına neden olabilir.

MESANE TAHRİŞİNE NEDEN OLABİLİR

Domates gibi asit içeriği yüksek olan yiyecekler mesanenizi tahriş edebilir. Eğer idrar tutamama şikayeti veya idrar sorunları yaşıyorsanız domates tüketimini sınırlandırmanızda fayda var.

ORGANİK OLMAYAN DOMATESLERDE YÜKSEK ORANDA PESTİSİT KALINTISI VARDIR

Organik olarak yetiştirilmeyen domatesler, en yüksek pestisit kalıntısı seviyesine sahip yiyeceklerden biridir. Bu kimyasallar sağlığınıza gerçekten zarar verebilir. En iyi çözüm ise organik domates tüketmektir.

DOMATES YEDİYSENİZ İÇMEMENİZ GEREKEN İLAÇLAR

Domates yediyseniz kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmalısınız. Aspirin de buna dahildir. Ayrıca ameliyat olmadan öncede domates yememeniz önerilir.

Mide yanması sorununuz varsa mide koruyucu kullanmadan aç karnına domates tüketmemeye de dikkat etmelisiniz!

Görüldüğü gibi domatesi de faydalı tüketmek gerekiyormuş! Bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin!

Kaynak: Mynet.com

İlgili Haberler