Domates yediğinizde içmemeniz gereken ilaç! Herkesin yaptığı yanlış

Bazı yiyeceklerin ilaç tüketmeden önce yenilmesi önerilmez! İşte o yiyeceklerle ilgili bilgiler

Domates yediğinizde içmemeniz gereken ilaç! Herkesin yaptığı yanlış
Yayınlanma Tarihi : 25 Haziran 2022 19:53

Posta gazetesinde yayınlanan bir içerikte bazı ilaçların bazı yiyeceklerle birlikte tüketilmesinin zararlı olabileceğine dikkat çekildi.

ABD'de yapılan bir araştırmada domates yiyenlerin mutlaka mide ilacı tüketmeleri gerektiğine dikkat çekiyor. Ancak bu öneri sadece midesinde yanma gibi sorunlar olanlar için tavsiye ediliyor.

Ayrıca ameliyat öncesinde de domates yenilmesi pek önerilmiyor! Domates asit içeren bir yiyecek olduğu için aç karnına tüketilmesi de önerilmiyor.

Posta'da yayınlana haberde hangi ilacın hangi yiyecekle tüketilmesi durumunda zararlı olabileceği de detaylarıyla anlatıldı! İşte o haberde yayınlanan ve herkesi ilgilendiren uyarı!

 

Tansiyon ilacı ile muz

Ayrıca idrar söktürücü ilac kullanıyorsanız, ilacınızın öncesinde veya hemen ardından muz yemeden önce bir kez daha düşünün, hatta yemeyin. Çünkü vücutta su ve sodyum kaybına neden olan idrar söktürücü ilaclar, potasyum birikimi yapabilir ve düzensiz kalp atım hızına yol açabilir. Bu tip ilaclar kullanılırken potasyumdan zengin; muz, kayısı, kavun ve koyu yeşil yapraklı sebzeler dikkatli tüketilmelidir.

Kan sulandırıcı ve ıspanak 


Örneğin K vitamininden zengin besinler kan pıhtılaşmasına sebep olurken kullanılan kan sulandırıcı ilacların etkisini azaltır. Bu nedenle kan sulandırıcı ilac kullananların K vitamininden zengin; brokoli, lahana, ıspanak, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketirken dikkatli olması gerekir. Yine bu tip ilaclarla sarımsak tüketimine de dikkat edilmesi gerekir, sarımsak fazla tüketildiğinde bu ilacların midede ve beyinde kanama riskini artırabilir.

Kolesterol ilacı ve greyfurt 
Tamam, sağlıklı vitaminler bakımından çok zengin ama greyfurt suyu bazı ilacların emilimini engelliyor. Mesela kolesterolünüzü düşürmek için statin kullanıyorsanız dikkat! Bu ilacı aldıktan birkaç saat önce veya sonra greyfurt yer ya da suyunu içerseniz ciddi organ hasarlarına bile yol açabilir. Hangileri mi? Başta karaciğer… Sonra da sırada börekleriniz var. Hatta, işin ucu böbrek yetmezliğine kadar gidebilir.

Enfeksiyon ilaçları sucuk 
Amino asit tiramin içeren tütsülenmiş veya salam, sosis ve sucuk gibi işlem görmüş etler tükettikten sonra bakteriyel enfeksiyon ilacları almak tansiyonda ani sıçramalara yol açabilir. Muz, avokado, çikolata ve alkol de amino asit içerir.

Tiroit ilaçları ceviz 
Ceviz ve diğer lif bakımından zengin yiyecekler tiroit ilaclarının emilimini engeller. Tiroit ilaclarında bulunan kimyasalların emilmesi için yatmadan hemen önce alınması öneriliyor.

ALKOLE DİKKAT

Öte yandan uzmanlara göre ilaç aldığınız zaman kesinlikle alkol tüketmemelisiniz. Alkol ve ilaç aynı anda alınırsa zehirlenmeye yol açabilmektedir!

İlgili Haberler