Dünden kaldıysa sakın ısıtmayın. 1 kaşık bile yenirse bakın ne yapıyor

Pilav, Türk mutfağında çokça tüketilen bir besin. Ancak tekrar ısıtıldığında vücut için olumsuz etkilere yol açıyor. Tehlikenin çok sayıda kişi farkında değil.

Dünden kaldıysa sakın ısıtmayın. 1 kaşık bile yenirse bakın ne yapıyor
Yayınlanma Tarihi : 06 Aralık 2022 02:35

Sosyal medyada paylaşılan bir haber kafa karışıklığına yol açtı. Çünkü çok sayıda kişi yaptığı pilav eğer fazlaysa ertesi gün mutlaka israf olmasın diye tekrar tüketirdi.

Yemeklerin yanında servis edilen pilav dünden kalmış olsa bile tekrar ısıtılırdı.

Ancak pilavı tekrar ısıtmanın çok zararlı olduğu belirtiliyor. Çok sayıda beslenme uzmanı da bu konuda hemfikir. Pilavın tekrar ısıtılması zehirlenme riskini ortaya çıkarıyoruz.

Bu yüzden ev hanımlarına uyarı yapıyorlar. Dünden kalan pilavın tekrar ısıtılmaması konusunda. Ancak şimdiye dek çok sayıda kişi günden kalan pilavı ısıtarak tekrar tüketiyordu.

Öyle ki bazı sosyal medya kullanıcıları ilgili haberi okuduktan sonra yaptıkları yorumlarla şaşırttılar. Yorumcunun biri, '' iki günlük pilavı bile tüketiyorum. Şimdiye dek hiç bir şey olmadı'' yorumunda bulundu. Uzmanlar ise son derece tehlikeli olduğunu söylüyorlar.

İşte Halk TV tarafından da yayınlanan pilavla ilgili o haberin ayrıntıları. Sizlerin de sağlığınız için dikkat etmesinde büyük fayda var. Aksi takdirde sizlerde tükettiğiniz pilav nedeniyle zehirlenebilirsiniz. Bu yüzden bu uyarıya kulak vermenizde büyük fayda bulunmaktadır. 

Pilav çok sayıda ülkede ana yemeklerinin yanında tüketilen lezzetli bir yemek. Ancak çoğu zaman pilav zehirlenmelere yol açabiliyor.

Genelde tavuktan zehirlenme vakaları oluşuyor diye düşünülse de durum hiçte öyle değil. Sade pilavda zehirleyebiliyor.

İsraf olmasın diye çoğu zaman dünden kalan pilavı çöpe atmıyor ve tekrar ısıtıyoruz. Oysa bu yöntem son derece hatalı ve tehlikeli bir yöntem. Bu alışkanlığımızdan vazgeçmemiz gerekiyor.

Mynet'te yayınlanan bir haberde; Dünden kalan pilavın neden ısıtılmaması gerektiği konusunda dikkat çeken bir haber yayınlandı. Bu haberde pilavın tekrar ısıtılarak tüketilmesi durumunda vücuda vermiş olduğu zararlardan söz edildi.

PİLAV NEDEN TEKRAR ISITILMAMALI?

Pilav yaptınız ve kalanı ertesi gün yemeyi düşünüyorsunuz. Fakat pilavı doğru ısıtma yöntemiyle ısıtmadığınız takdirde aslında zehirlenmelere de yol açıyorsunuz. Kuzey Carolina Üniversitesi Gıda Güvenliği Uzmanı Benjamin Chapman bir araştırma yaptı ve pirinç ile ilgili inanılmaz bilgilere ulaştı. Araştırmaya göre pirinci pişirdiğinizde pirinçte bulunan bacillus cereus mikrobu ölmeyebiliyor.

AYNI GÜN İÇİNDE TÜKETİLMELİ!

Yapılan pilav aynı gün içerisinde tüketilmeli ve ertesi gün tüketilmemeli.

Ayrıca uzmanlar tekrar ısıtılması sakıncalı olan besinleri de açıkladılar.

Mantar yemeğini de tekrar ısıtmamak gerekiyor. Pancar, Kereviz, Yumurta, Patates ve Tavuk yemeklerinin de tekrar ısıtılması tehlikeye davetiye çıkarıyoruz. Bu yüzden yiyeceklerimizi taze olarak tüketmek ve ertesi güne bırakmamak en iyisi.

Sağlıklı bir sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi için yemeklerin taze olarak tüketilmesi büyük önem taşır. Bağırsak ve mide sağlığı için bu yüzden sağlıklı beslenmenin yanı sıra taze yemek tüketmek gerekmektedir.