Dünya Sağlık Örgütü, 12 Ülkeden Bildirilen Maymun Çiçeği Vakalarını Doğruları

DSÖ, ilk olarak İngiltere'de görülen ve daha sona 11 Avrupa ülkesine ve ABD'ye yayılan maymun çiçeği virüsünün şimdiye kadar 80 kişiye bulaştığını doğrularken, virüsün ölüm riskini yüzde 1 olarak açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü, 12 Ülkeden Bildirilen Maymun Çiçeği Vakalarını Doğruları
Yayınlanma Tarihi : 22 Mayıs 2022 02:18

Anadolu Ajansı'ndan Ömer Faruk Yıldız'ın haberine göre; Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) internet sitesinde yer alan yazılı açıklamada, DSÖ'nün ülkelerden gelen maymun çiçeği vaka raporlarını yakinen takip ettiği belirtildi.

Bu kapsamda DSÖ'ye 12 ülkeden bildirilen 80 civarında vakanın doğrulandığı, 50 vakanın ise araştırıldığı kaydedildi.

Açıklamada, virüsün takibi genişledikçe daha fazla maymun çiçeği vakasının ortaya çıkabileceği belirtildi.

İlk olarak 7 Mayıs'ta İngiltere'de görülen maymun çiçeği virüsü, son 2 haftada 12 ülkeye yayıldı.

İngiltere'nin dışında İspanya, Portekiz, Almanya, Belçika, İtalya, İsveç, Kanada, ABD ve İsrail, maymun çiçeği vakaları görülen ülkeler arasında yer aldı.

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo türünün yüzde 10'a kadar ölüm riski bulunurken Batı Afrika türünün ise her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu biliniyor.

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı