Dünya Sağlık Örgütü'nden flaş 'Sinovac' kararı

Gelen son dakika haberine göre Dünya Sağlık Örgütü, bağışıklığı baskılanmış kişiler için ekstra Covid-19 aşısı tavsiye etti..

Dünya Sağlık Örgütü'nden flaş 'Sinovac' kararı
Yayınlanma Tarihi : 11 Ekim 2021 20:25

3.doz tartışmaları devam ederken Dünya Sağlık Örgütü'nün Bağışıklama Stratejik Danışma Grubu, Çin'in ürettiği Sinovac ve Sinopharm aşıları ile aşılanan 60 yaş üstü kişilere yeni bir enfeksiyon riski olabileceği gerekçesiyle üçüncü doz  aşı teklif  edilmesi gerektiğini açıkladı.. 

FARKLI BİR AŞI DA OLABİLİR


Öte yandan İki aşının Latin Amerika'da zamanla iyi performans gösterdiğine de dikkat çeken uzmanlar, 60 yaş üzerindeki kişilere, aşı programlarını tamamladıktan yaklaşık  3 ay sonra Sinopharm ve Sinovac tarafından yapılan aşıdan ek bir doz almalarını tavsiye ettiler. Konuyla ilgili uyarısında Danışmanlar ayrıca müsaitlik durumuna göre 3. dozda farklı bir aşı da kullanılabileceğini belirttiler.. 


 
60 YAŞ ALTINDA DA ETKİLİ


Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü daha önce yaptığı açıklamada Sinovac’ın ürettiği CoronaVac aşısının 60 yaş altındaki yetişkinlerde etkili olduğunu ancak etkilerle ilgili bazı önemli verilerin eksik olduğunu duyurmuştu..