Duyan soğanın suyunu çıkarmaya başlıyor, Soğan suyunun şaşırtan 6 etkisi

Soğan, Türk mutfağında sevilen bir sebze. Peki soğan suyu da faydalı deseydik

Duyan soğanın suyunu çıkarmaya başlıyor, Soğan suyunun şaşırtan 6 etkisi
Yayınlanma Tarihi : 07 Mayıs 2022 23:39

Soğan, Türk mutfağında çok fazla yemekte kullanıyor. Yemekler haricinde salatalara da eklenen soğan başlı başına bir mucize.

Doğal bağışıklık ilacı olarak bilinen soğanın birden çok faydası bulunmaktadır. Özellikle soğanın kış hastalıklarından koruduğu  biliniyor.

Soğanla ilgili yapılan şaşırtıcı araştırmalar ise bilinen tüm ezberleri alt üst etmeye devam ediyor. Şimdiye dek çok sayıda kişi meyvelerin suyunu çıkararak içmiştir.

Ancak sebze sularını içmek pek yaygın değildir. Soğanla ilgili çarpıcı bir bilgi ortaya çıktı. İddialara göre soğan suyu da çok faydalı çıktı.

TGRT Haber tarafından soğan suyuyla ilgili yayınlanan bir haber bilinen tüm ezberleri alt üst etti. Soğan suyunun faydalarını duyan tıpkı meyve suyu gibi soğan suyu içmeye başladı. Peki soğan suyunun ne gibi faydaları olabilir? 

RAPUNZEL ETKİSİ: SAÇLARI UZATIR


Soğan suyundaki kükürt, kolajen üretimini artırır ve bu, saç büyümesini de artırabilir. Ani saç dökülmesini karşı savaşır. Soğan suyu özellikle sönük saçlara parlaklık kazandırır. Sağlıklı bir saç derisi için soğan suyu birebirdir.

SİVİLCE PROBLEMİNİ ÇÖZER


Antimikrobiyal ve antifungal özellikleri sayesinde pürüzsüz bir cilt sağlar. Bakteriyel enfeksiyonları önlerken sivilceler ile mücadele eder. Yüzünüze soğan suyu sürün ve 10 ila 15 dakika bekletin. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

KIRIŞIKLIKLARI GİDERİR

Soğan suyu antioksidan nedeniyle erken yaşlanma belirtilerini önleyebilir. Kalojen üretimini artırabilen ve erken yaşlanmayla mücadele edebilen kükürt içeriği sayesinde genç kalabilirsiniz.

KANSER RİSKİNİN ÖNÜNE GEÇER


Soğanlarda kersetin, antosiyaninler ve organosülfür dahil olmak üzere çeşitli antikanser bileşikleri vardır. Araştırmalar, bu bileşiklerin çeşitli kanser türlerinin tedavisine yardımcı olur. Uzmanlar soğan aroması ne kadar çok olursa etkisinin o derece çok olacağını belirtti.

DİYABET DERDİNİN DEVASI


Soğan kan şekerini düşürmeye yardımcı olması nedeniyle diyabetli insanlara iyi gelir. Metabolizmayı hızlı çalıştırmasından dolayı diyabet hastalığının tedavisin kilit rol oynar.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR


Soğanlar, bağışıklık seviyelerini artırabilecek bir besin olan selenyum içerir. 

SOĞAN SUYU NASIL YAPILIR? 


Soğan suyu faydalarını duyanlar ''Soğan suyu faydaları nelerdir?'' sorusunun cevabını arıyor. İşte soğan suyu tarifi: 

Sirkeli suda bekletilen soğanı dört parçaya bölün,
Bir kabın içinde kaynatılan klorsuz suyun içerisine dörde bölünen soğan ekleyin,
Yaklaşık 5 dakika kaynatın ve için. 

ÖNEMLİ UYARI:

Soğan suyunu tüketecek kişilerin dikkatli olması gerekiyor. Midesi hassas olanlara soğan suyu önerilmiyor. Midenizde yanma yada reflü gibi bir sorununuz varsa soğan suyundan uzak durun.

Herhangi bir yan etki görmeniz durumunda da bu suyu tüketmeyi bırakın. Unutmayın bir başkası için faydalı olan bu su sizin için zararlı olabilir. Bu yüzden midesi hassas olanların tüketirken çok dikkatli olması gerekmektedir.

Kaynak: Tgrthaber.com.tr

İlgili Haberler