En sağlıklı kan grubu belli oldu: ''Hastalık riski çok daha düşük''

İngiltere'de bilim insanları tarafından yapılan araştırmada, kan gruplarının hastalıklar ile bağlantılı olduğu bildirildi. Ve yapılan bu Çalışmada en sağlıklı kan grubu da belirlendi.

En sağlıklı kan grubu belli oldu: ''Hastalık riski çok daha düşük''
Yayınlanma Tarihi : 10 Ekim 2021 17:55

İngiltere'de Londra Üniversitesi’ne bağlı Royal Holloway Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, tansiyon, bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali ve kanser riski de dahil olmak üzere birçok hastalığın sebebinin kan grupları olabileceği belirlendi.

Bilim insanları tarafından yapılan bu Araştırmada, kan grubunu belirleyen genlerin aynı zamanda CVT adı verilen beyinde kan pıhtılaşması riski ile de bağlantılı olduğu da aktarıldı.

Söz konusu araştırmayla ilgili bilgiler de geldi buna göre 882 kişi üzerinde yapılan çalışmada araştırmacılar, AB kan grubuna sahip kişilerin CVT riskinin diğer gruplara göre ortalama 5,6 kat daha fazla olduğu aktarılırken, 0 kan grubuna sahip kişilerin ise yarı yarıya daha az olduğunu tespit ettiler.

Öte yandan Geçtiğimiz yıllarda ABD’de yapılan bir araştırmada da AB kan grubuna sahip kişilerin kalp rahatsızlığına yakalanma olasılıklarının yüzde 23 daha fazla olduğu, B kan grubuna sahip kişilerin ise 0 grubuna göre yüzde 11 daha fazla olduğu da vurgulanmıştı.

Ayrıca yine bilim insanlarınca Yapılan başka bir araştırmada da 0 kan grubuna sahip kişilerin hava kirliliği gibi çevresel faktörlere karşı daha dirençli olduğu, bununla birlikte kalp krizi ihtimallerinin de daha düşük olduğu belirlenmişti. 

Araştırmalar bununla sınırlı değildi elbette yine Warwick Üniversitesi'nde virolog ve moleküler onkoloji profesörü olan Lawrence Young, araştırmalar ile ilgili, alyuvarlarınızın dışında bulunan ve hangi kan grubu olduğunuzu belirleyen moleküllerin kanınızın pıhtılaşma şeklini değiştirebileceğini ifade etti. 

Konuyla ilgili açıklamasında Young, “Kan grubu antijenlerinin kan pıhtılaşmasını etkilediğine dair hiçbir şüphe yok” derken, "Hücre zarındaki proteinler, kan pıhtılaşması ve kardiyovasküler hastalıkların duyarlılığını etkileyebilen bu yapışkanlık faktörlerini etkiler" ifadelerine yer verdi.