Evde Diş Ağrısını Gidermek İçin Neler Yapılabilir?

Günümüzü çekilmez kılan diş ağrısını doktora gitmeden deneyebileceğiniz bu yöntemlerle geçirmek mümkün. İşte sizin için bazı şiddetli diş ağrısını geçiren doğal yöntemleri derledik.

Evde Diş Ağrısını Gidermek İçin Neler Yapılabilir?
Yayınlanma Tarihi : 18 Aralık 2020 22:15

Diş ağrısı bizi en çok zayıflatan ağrılardan biridir ve acil çözümler ararız. Özellikle diş ağrısını geçirmek için anlık çözümler atayışına gireriz. Bu ağrılar genellikle çocuklarda gelişim döneminde meydana gelebilir ve dişlerde ki çürüklerden de kaynaklanabilir. 

Diş ağrısı, gün içinde acil problemlerle karşılaştığımızda çözmemiz gereken ağrıların başındadır. Diş hekimine gitmeden önce en azından diş ağrısını hafifletmek için bir şekilde doğal çareler bulacağız.

Başlangıçta herkesin bildiği alışılmış yöntemlerden karanfil ve karanfil yağı, buz masajı, tuzlu su ve gargara gibi çeşitli yöntemler vardır. 

Diş Ağrısı Neden Olur? 

Diş ağrısının pek çok nedeni vardır. Bunlardan en önemlisi diş çürüklerinden kaynaklanan diş ağrısıdır. Aynı zamanda diş ağrısı; yirmilik diş çekimi, diş iltihabı ve diş dolgusu problemlerinden kaynaklanabilir. Bu nedenlerle birlikte diş ağrısı genellikle yemek yedikten veya içtikten sonra ortaya çıkar. Bunun nedeni, yiyecek artıklarının dişlerin arasına girmesi veya asit üretmesi olabilir. Bu nedenle diş ağrısını azaltmak için yemek yedikten sonra dişlerinizi iyice temizlemeniz önemlidir. 

Diş Ağrısını Geçirme Yöntemleri 

Diş ağrısına nihai çözüm esas olarak diş hekiminden yardım almaktır. Ancak gece veya hafta sonu doktoru göremediğimizde diş ağrısı ortaya çıkarsa, diş ağrısını geçici olarak dindiren ağrı kesiciler iyi bir çözüm olabilir. Bu durumda doktorumuzun daha önce yazıp anlattığı ağrı kesiciler veya antibiyotiklerin kullanılması sağlığınız için iyidir. Özellikle iltihabın neden olduğu diş ağrıları için antibiyotik gerekiyorsa bir doktora danışmalısınız. Hekim tavsiyesi dışında kesinlikle antibiyotik kullanmayın. Öte yandan diş ağrısını dindirmek için evde, okulda veya iş yerinde diş faydalı olabilecek doğal çözümleri doktor görene kadar uygulayabiliriz. 

Dişleri Sıkça Fırçalayın 

Diş ağrısını gidermek için önce dişlerinizi fırçalamayı deneyin. Dişlerinizi fırçalamak, çürüklerin neden olduğu besin maddelerinin atılmasına yardımcı olur. Diş ipi kullanmak ve dişlerinizi fırçalamak ağrıyı azaltabilir. Bunları yaparken dişlerinize nazik davranmanız önemlidir. Ağrıyan dişe fazla baskı uygulamak ağrıyı tetikleyerek daha fazla şiddetlenmesine yol açabilir. 

Sirke ve Tuzlu Suyla Gargara Yapın 

Sirke suyu ve tuzlu suyla gargara diş ağrısını gidermenin başka bir yoludur. Bu yöntemi kullanarak dişlerinizdeki bakterileri temizleyebilir ve şişliği azaltabilirsiniz. Diş etleri ve boşluklar için dezenfektan olarak sirke ve tuzdan oluşan gargara kullanılabilir. 

Yüksek Yastık Kullanın 

Diş ağrısı özellikle geceleri başımızı belaya sokar. Böylesine uzun bir diş ağrısı uykuya dalmamızı engeller. Bu durumda yüksek yastık kullanmak iyi bir çözüm olabilir. Bu durumda yatar pozisyonda baş ve çene bölgesine çarpan tansiyonun ağrıları bir şekilde engellenir. 

Karanfil ve Karanfil Yağı 

Karanfil yağı veya karanfil, enfeksiyonları tedavi etmek için yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Karanfil yağı diş ağrısına iyi gelir, anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Öjenol adı verilen güçlü bir madde içerir. Bu madde bakterileri öldürür ve ayrıca diş macununda bulunur. Karanfili ağrılı yere koyup beklemeye devam ederseniz bölgeyi uyuşturur ve ağrıyı azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı diş çürüğü etrafındaki zararlı bakterileri etkiler. 

Çörekotu Ağrıyı Hafifletir 

Çörekotu tohumu diş ağrısı için başka bir tedavi yöntemidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren siyah tohumların anestezik etkisi olmamasına rağmen rutin kullanımda diş ağrısına neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasını sağlayabilirler. İki bardak sirkede bir çay kaşığı çörek otu kaynatın. Soğuduktan sonra ağzınızı çalkalayın. Kendine özgü bir tadı olan bu karışım, ağrıyı anlık olarak kesebilir. 

Doktora Ne Zaman Gidilmeli? 

Diş ağrısı genellikle sağlıklı bir ağız ve diş yapısında oluşmaz. Diş ağrısına neden olan faktörler veya bulgular varsa, bir diş hekimine danışın. Bu semptomlar şunları içerir: soğuğa ve sıcağa aşırı duyarlılık, tatlı yerken hissedilen şiddetli sızı, asitli sıvılar ve yiyeceklere duyarlılık, aniden gelen ağrı, diş etinde kanama fırçalarken hissedilen diş ağrısı. Ayrıca tedavi sonrası sürekli ağrı, apseye kaynaklı ağrı, çene kemiğine kadar yayılan ağrı ve gece uykudan uyanma ağrıları (genellikle donuk ağrı olarak tanımlanır) doktora danışılması gereken belirtilerdir.