Faydası meğerse sapındaymış! Patlıcan saplarını atmayın onlar birer mucize besin çıktılar! Nasıl kullanılacak?

Sevilen yaz sebzelerinden patlıcanla ilgili büyük sır! Patlıcan sapı neden atılmamalı? Patlıcan sapının faydaları bakın nelermiş!

Faydası meğerse sapındaymış! Patlıcan saplarını atmayın onlar birer mucize besin çıktılar! Nasıl kullanılacak?
Yayınlanma Tarihi : 21 Mayıs 2022 10:43

ULUSALPOST.COM/ Yaz sebzelerinden biri olan patlıcanın genelde saplarını çöpe atıyoruz! Oysa ne büyük bir hata yapıyormuşuz. Patlıcan sapının büyük bir mucize olduğu ortaya çıktı.

Sindirim rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen patlıcanın aslında sapı da mucizeymiş. Şimdiye dek çok sayıda kişi patlıcanları soyup ya yemeğini yada kızartmasını ya da mezesini yaptıktan sonra saplarını genellikle çöpe atıyordu.

Aslında şimdiye dek çok büyük bir hata yapmışız. Uzmanlara göre patlıcan sapında da mucize yatıyor. Bir çok rahatsızlığa iyi gelen patlıcan sapı özellikle basur ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi geliyor. Kabızlık problemine de iyi gelen patlıcan sapı aynı zamanda da bağırsakların tıkır tıkır çalışmasını sağlıyor. Vücuttan ödem atılmasını da sağlayan patlıcan sapı büyük bir mucize! Peki patlıcan sapı nasıl kullanılacak? Diğer faydaları neler?

Sabah'da yer alan haberde; Patlıcan sapı hakkında bilinmesi gereken çok önemli bilgiler sıralandı. Bu bilgileri sizlerde arkadaşlarınıza ulaştırın. 

maja-vujic-2qcrixn98pm-unsplash.jpg

HEMOROİT HASTALIĞINA DOĞAL TEDAVİ SAĞLAR

Patlıcan sapı suyu, hemoroit hastalığını tedavi için kullanılan ilaç, ameliyat, lazer gibi yöntemlerin dışında doğal bir tedavi yöntemi sayılır.

GÖZ SAĞLIĞI İÇİN FAYDALI OLMAKTADIR

İçerdiği vitaminler sayesinde göz sinirlerindeki hücrelerin yenilenmesine ve göz kaybı gibi sıkıntıların önüne geçilmesine yardımcı olur.

DEMİR BAKIMINDAN ÇOK ZENGİN BİR BESİNDİR

: Kansızlık sebebiyle olan yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

SİNDİRİM SİSTEMİNE YARDIMCI OLMAKTADIR

Patlıcan sapının yağ oranı düşük olduğu için ve tok tutma etkisiyle düzenli tüketimde kilo vermeye etkisi vardır. Aynı zamanda patlıcan suyunun reflü, ülser, gastrit ve kabızlık gibi rahatsızlıkları da önleme etkisi bulunur.

PATLICAN SAPI NASIL TÜKETİLİR?

Hazırlanışı

10 adet patlıcan sapı 10 bardak içme suyu Patlıcanın yeşil sap kısımlarını kesip iyice yıkayıp temizleyin. Suyu tencereye koyup sapları içerisine atın. Suyu saplarla birlikte tencerenin kapağını kapatıp yarım saat kaynatın.

Soğutup patlıcan saplarını içerisinden alın. 5 gün boyunca hazırladığınız kürü sabah ve akşam aç karnına bir bardak için. Elde ettiğiniz suyu buzdolabında saklayabilirsiniz.

Görüldüğü gibi çöp diye attığımız patlıcan sapı tam bir mucize çıktı! Arkadaşlarınızla paylaşın mutlaka onlarda faydalansın