Fındık yedikten sonra kabuklarını atmayın! Bakın onlarla ne yapılabiliyor

En sevilen besinlerden biri olan fındığın kabukları da faydalı çıktı! Fındık kabukları bakın neden çöpe atılmamalıymış

Fındık yedikten sonra kabuklarını atmayın! Bakın onlarla ne yapılabiliyor
Yayınlanma Tarihi : 26 Mayıs 2022 20:03

ULUSALPOST.COM/ Fındık Türkiye'nin en faydalı besinlerinden biridir. İlkbaharda çiçekleri açan fındığın en çok yetiştiği bölge Karadeniz bölgesidir. Oldukça bereketli ağaçlardır fındık ağaçları.  Tam verime geçen bir fındık ağacı bir yılda 25 kiloya kadar fındık üretir ve bazı durumlarda 30 kilo fındık verdiği bile olur.

Kasım 2021'de fındığın kilosunun 40 TL'ye yükseldiği de düşünüldüğünde fındığın çok bereketli bir besin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Fındık çok değerlidir.

Araştırmacılara göre fındığın sayısız faydası bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren fındık tokluk hissi vermektedir.

Fındık ayrıca beyin sağlığını korur aynı zamanda da hafızayı geliştirir. Diyabet riskini de azaltan fındık Kolestrolü Düşürmeye de katkı sağlamaktadır. Yine araştırmacılara göre fındığın kansere karşı koruyucu etkilerinin de olduğu belirtilmektedir 

Cilt güzelliği, saç güzelliği içinde faydalı olan fındık aynı zamanda da kabızlığı önlemektedir.

behnam-norouzi-8wve7k9icsc-unsplash.jpg

FINDIK KABUĞU DA MUCİZE ÇIKTI!

Peki fındık kabuğunun ne gibi faydaları olabilir ki? Genelde kış aylarında çoğu kişi fındık kabuklarını sobaya atar onları yakardı. Ancak bu büyük bir hataymış. Son dönemde yapılan araştırmalar fındık kabuğunun bir mucize olduğunu ortaya çıkardı.

Haber Global tarafından paylaşılan bir haberde bazı sebze ve meyvelerin kabuklarının faydalarına yer verildi. En ilginci ise fındık kabuklarıyla ilgili olandı. 

Yapılan araştırmalarda fındık kabuğunun kemoterapi gören hastaların yaşadıkları deformeleri azalttığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden bilim adamları fındık kabuklarından ilaç üretmeyi ve kemoterapi gören hastalarda ilaç olarak kullanmalarını hedefliyor.

Fındık kabuklarının toplanılması için bir merkezin kurulup kurulmayacağı ise henüz bilinmiyor!

FINDIK KABUĞUNDAN BAŞKA NELER YAPILABİLİYOR?

Fındık kabuğunu aslında çöp diye çöpe atıyor olsak da fındık kabuğuyla yapılan başka şeylerde var. Bu konu hakkında da kısa bir bilgi paylaşılmış.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayınlanan bir araştırma içeriğinde şu satırlara yer veriliyor. 

Fındık kabuğu ülkemizde özellikle fındık üretilen bölgelerde çok değerli ve yüksek kalorili bir yakacak olarak kullanılmaktadır. Bundan aktif kömür ve sanayi kömürü olarak da yararlanılmaktadır. Ayrıca, fındık odunundan sepet, baston, sandalye, çit ve el aletleri yapımında da yararlanılır.

Görüldüğü gibi fındık kabuğu aslında başlı başına bir mucizeymiş! Çöp diye atılmamalı ve mutlaka değerlendirilmeli