Hafızayı zehir gibi çalıştıran 3 besin! Zihni açıyor ve beyni güçlendiriyorlar

Bazı besinler hafızayı gerçekten güçlendiriyor. Ruhu dinlendiriyor aynı zamanda da zihni açıyorlar. İşte beyne faydalı 3 besin

Hafızayı zehir gibi çalıştıran 3 besin! Zihni açıyor ve beyni güçlendiriyorlar
Yayınlanma Tarihi : 14 Nisan 2022 15:04

Unutkanlık son dönemde en büyük sorunlardan biri oldu. Bazı besinlerin unutkanlığa iyi geldiği ve zihni açtığı öğrenildi. Beyin için en faydalı besinler hangileri merak edilirken Akşam gazetesinde yayınlanan bir haberde beyni güçlendiren üç besine yer verildi.


HAFIZA ÇALIŞTIRAN BESİNLER

BALIK: Omega 3 yağ asitleri beyin sinirleri arasında iletişimi sağlar. Balık bu nedenle çok faydalıdır.

SU: Su hafızayı yeniler. Su eksikliğinde baş ağrısı başlar. Beyin zarar görür.

B12 VİTAMİNİ: B12 beyni iyileştirir. Kas ve kemik ağrılarına iyi gelir.

B12 İÇEREN BESİNLER HANGİLERİDİR?

B12 bakımından zengin besinler arasında ilk sırada Karaciğer yer alır. Ardından Alabalık ve ton balığı devam eder. Süt, Yoğurt, Peynir gibi ürünler de B12 açısından zengin besinlerdir. Protein deposu olarak bilinen yumurta da iyi bir b12 kaynağıdır. 


HAFIZAYA İYİ GELEN BAHARAT

ZERDEÇAL

Peki, bu Hindistan kökenli baharat beyninize yardımcı olacak mı? Zerdeçala sarı rengini veren kurkumin adlı madde antioksidan özellik gösteren bir enzimi aktive ediyor. Bu enzim de plak oluşumlarını engelliyor. Ayrıca iltihap önleyici özelliği olan zerdeçal, kanser ve doku sertleşmesiyle de mücadele ediyor.

CEVİZ TÜKETMEKTE  BEYNE İYİ GELİYOR

Ayrıca ceviz tüketmenin de beyne iyi geldiği belirtiyor. Uzmanlara göre ceviz tüketmek zihni açıyor. Aynı zamanda da beyni ve hafızayı koruyor.

Ceviz tüketmenin gün boyu tok tuttuğu da biliniyor. 

UZAK DURMANIZ GEREKENLER

Beyni tüketen ve zarar veren bazı besinler de var. Örneğin kızartılmış yiyecekler, şeker, yağlı gıdalar, işlenmiş gıdalar, sigara ve alkol... Bunlar beyne zarar veren ve beyni öldüren şeyler. Sağlık açısından uzak durmakta büyük fayda var.

YABAN MERSİNİ TÜKETMENİN BEYNE OLUMLU ETKİLERİ

Yaban mersini hakkında yapılan bazı araştırmalarda yaban mersini tüketmenin beyne iyi geldiğini ortaya koydu. Beyin dostu olarak bilinen yaban mersini tam bir hafıza koruyucuymuş.

BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR DA YABAN MERSİNİ MUCİZESİNİ DOĞRULADI

Exeter Üniversitesinin yaptığı ve üniversitenin web sayfasında yayımlanan araştırma, düzenli olarak yaban mersini suyu tüketen 65-77 yaşlarındaki sağlıklı bireylerin bilişsel işlevlerinde gelişme olduğunu, ayrıca bu kişilerin beyinlerine giden kan akışının ve çalışma belleklerinin de iyileştiğini ortaya koydu.

DENEKLERDEN ÇIKAN RAPOR OLUMLU

Araştırma kapsamında, 26 sağlıklı denekten 12'sine 12 hafta boyunca her gün 260 gram yaban mersininden elde edilen 30 mililitre konsantre yaban mersini suyu içirildi. 14 deneğe ise placebo verildi.

Her gün 5 porsiyondan fazla sebze ve meyve tükettiğini belirten kişiler araştırmaya dahil edilmezken, tüm deneklere çalışma boyunca normal beslenmelerine devam etmeleri söylendi.

joanna-kosinska-evqbxxecre4-unsplash.jpg

12 haftalık çalışma süresinin öncesinde ve sonrasında bilişsel testlere tabi tutulan deneklerin beyinleri MR ile taranarak, beyinlerine giden kan miktarı ölçüldü.

Yaban mersini desteği alan grubun, placebo verilenlere göre, beyinlerinin testlerle ilgili bölgelerindeki aktivitelerde belirgin artışlar gözlemlendi. Ayrıca bu kişilerin çalışma belleklerinde iyileşme ve beyinlerine giden kanda artış gözlendi.

Kaynak: Akşam - Ulusal Post . Anadolu Ajansı

İlgili Haberler