Hatadan vazgeçin ve elma kabuklarını atmayın! Bakın ne işe yarıyor!

Elma en sevilen meyvelerdendir. Elmanın büyük bir şifa olduğu bilinir. Besin değeri yüksek olan elmanın bir mucizesi de kabuğunda. Öğrenince elma kabuklarını artık atmayacaksınız

Hatadan vazgeçin ve elma kabuklarını atmayın! Bakın ne işe yarıyor!
Yayınlanma Tarihi : 06 Mayıs 2022 02:07

Elma oldukça besleyici bir meyvedir. Elma içerisinde çok sayıda vitamin bulunur. C, A, K, B6 ve E vitaminleri Elma içerisinde yer almaktadır.

C vitamini besinler yoluyla sağlanan önemli bir vitamindir.

C vitamini açısından zengin meyveler arasında ise elma ilk sırada yer alır. Uzmanlara göre C vitamini çok önemlidir. Yorgunluğu azaltır. Sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sistemini de C vitamini çelik gibi güçlü kılmaktadır. Demir emilimini de artıran C vitamini vücudumuz için kısacası büyük önem taşımaktadır. Elma içerisinde de bolca C vitamini yer almaktadır. 

Özellikle uzmanlara göre C vitamini içeren elma diyet yapanlar içinde mutlaka  önerilmektedir. Çünkü diyet yapanlar bitkin ve yorgun olabiliyorlar. Bu yüzden öğünlerinde mutlaka elma tüketmeleri öneriliyor.

Sayısız faydası bulunan Elma en ucuz meyveler arasında da ilk sırada yer alıyor. Ülkemizde de bolca yetişen elma tam bir şifa deposudur. 

elena-mozhvilo-dveel4uqy5w-unsplash.jpg

Ancak elmayla ilgili herkesin yaptığı büyük bir hata var. Oda elmanın kabuklarıyla ilgili. Çok sayıda kişi elmanın kabuklarını çöp diye atıyor. Oysa bu çok büyük bir hata..

Yurt gazetesinde yayınlanan bir içerikte; Elma kabuklarının çöpe atılmaması önerilirken elma kabuklarının faydaları sıralandı. Bakın elma kabukları ne gibi faydalar sağlıyor.

ELMA KABUĞUNUN FAYDALARI


Elmanın kabuğunda en fazla flavonoidler konsantredir ve karaciğer tarafından salgılanan salgıları emen ve bu sayede kandaki kötü kolesterolü ortadan kaldırmaya yardımcı olan pektin olarak bilinen bir lif türü bulunuyor.

Lifli yapısıyla kabızlığa çare olan elma, kabuklarının kurutulması halinde uzun süre saklanabiliyor.

ELMA KABUKLARINI EVDE NASIL KURUTABİLİRİM?

Şimdi sizlerle elma kabuklarının nasıl kurutulacağının  tarifini paylaşacağız. 

maria-petersson-9ydjef1a2me-unsplash.jpg
* İlk olarak elmaları güzelce yıkayın ve kurulayın.
* Ardından halka halka ince olacak şekilde kesin.
* İsteğe göre halkaları ortadan ikiye bölebilirsiniz.
* Daha sonra balkona veya direkt güneş ışığı alan bir yere masa koyun ve sofra beziyle örtün.
* Dilimlediğiniz elmaları arada hafif boşluk kalacak şekilde dizin.
* Ortalama 6-7 gün içinde elmalar kuruyacaktır. Ancak her gün ters yüz etmeyi unutmayın. Bu sayede 2 tarafta eşit bir şekilde kurur.
* Elmaları yüksek bir yere koymamızın amacı, karıncaların gelmesini önlemektir. Eğer yere örtü serip kurutacaksanız, elmaların üzerini ince bir tülbent ile örtün.

FIRINDA ELMA KABUĞU KURUTMA

ripley-elisabeth-brown-9c7dcbprcey-unsplash.jpg
* Elmaları güzelce yıkayıp kurulayın. Daha sonra kabuklarını soyun ve çekirdeklerini çıkartın.
* Elmaları orta incelikte halka şeklinde dilimleyin ve elmaları fırın tepsisine dizin.
* Önceden ısıtılmış 100 dereceli fırında 1-2 saate kadar kontrollü bir şekilde pişirin.
* Elmalar kuruduktan sonra fırın tepsisini çıkartın ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın.
* Soğuduktan sonra cam kavanoza veya bez torbaya koyarak muhafaza edebilirsiniz.

Önemli hatırlatma: Gün içerisinde dört beş adet yiyeceğiniz elma kabuğu hem vücudunuzu dinç tutacaktır hem bağırsaklarınızı  temizleyecektir hem de C vitamini açısından zengin olması nedeniyle yorgunluğunuzu alacak ve zihninizi açacaktır. Elma kabuğu unutmayın çöp değildir, faydalı bir besindir. Arkadaşlarınızla elma kabuğunun mucizelerini paylaşabilir ve onların da bu mucizeden yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Yurt Gazetesi

İlgili Haberler