Herkesin yaptığı tehlikeli alışkanlık! Soğan yerken dikkat edin! Zehirlenme riski taşıyor

Soğan çok faydalı bir besindir. Ancak soğan tüketirken dikkat etmeniz gereken önemli bir uyarı var! Dikkat edilmediğinde soğan tehlikeli olabiliyor.

Herkesin yaptığı tehlikeli alışkanlık! Soğan yerken dikkat edin! Zehirlenme riski taşıyor
Yayınlanma Tarihi : 20 Mayıs 2022 00:16

ULUSALPOST.COM/ Soğan soframızdan eksik etmediğimiz bir sebzedir. Soğanın faydaları saymakla bitmemektedir. Bu konuda çok sayıda da araştırma mevcuttur. Türk kültüründe soğansız neredeyse hiç yemek yoktur. 

Sabah'da yer alan haberde; Soğanın sayısız faydaları peş peşe sıralandı. Antioksidan bileşenlerinin yer aldığı soğanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden bahsedildi. Enfeksiyon oluşumlarını da engellediği belirtilen soğanın ayrıca kansere karşı koruyucu bir görev üstlendiğine dikkat çekildi.

Soğanın sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Ancak soğan tüketirken bilinmesi gereken bazı uyarılar var!

4750194.jpg

KÜFLÜ SOĞANI TÜKETMEYİN!

Bazen soğan küflenebiliyor. Saklama koşullarına bağlı olarak soğanın küflendiği ve içinin geçtiğine sıkça rastlarız. Bazı ev hanımları israf olmasın diye soğanın küflü kısmını yada geçmiş tarafını temizleyerek tüketmek istiyor ve yemeklere katıyor! Bunu sakın yapmayın! Bu büyük bir hata ve zehirlenme riski var.

thumbs-b-c-8dbd8b6fe36613962f0f48c85432b4b8.jpg

DİLİMLENMİŞ SOĞANDAKİ TEHLİKE

Soğanla ilgili başka bir uyarı da dilimlenmiş soğanla ilgili.. Haber7.com'da yayınlanan bir haberde dilimlenmiş soğandaki tehlikeden bahsedildi ve dikkat edilmesi gereken kural açıklandı.

Son yapılan araştırmalara göre çiğ olarak doğranmış soğan kapaklı veya kilitli poşetlerin içinde buzdolabında dahi olsa bakteri ile kokuları mıknatıs gibi çekerek kendi içine hapsediyor.

Bu sebeple soğanın kabuklarını soyduktan sonra bekletilmeden tüketilmesi gerekiyor. Dilimlenmiş şekilde 1 gece dahi beklemiş soğan safra salgılarını, mide asitini arttırır ve gıda zehirlenmesine neden olarak geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açabiliyor.

PEKİ NASIL TÜKETECEĞİZ?

Soğanı mümkünse soyduğunuzda anında tüketin. Yarım saatten fazla bekletmeyin. Buzdolabına kaldırmakta çözüm değildir. Buzdolabına kaldırdığınız dilimlenmiş soğan bakteri üretmeye devam eder ayrıca buzdolabının da kötü bir şekilde kokmasına neden olur!

Genel olarak midesi hassas olanların zaten çiğ soğan tüketmesi önerilmezken birde bekletilmiş soğan tüketmeleri durumunda bazı rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Soğan pişirildiğinde vitaminini kaybeder mi? Soğanla ilgili bilinmeyenler

Bu rahatsızlıklar arasında yaygın olarak ''kusma, bulantı, mide yanması, boğaz yanması ve ishal'' gibi sorunlar baş gösterebilir.

Devamında ise besin zehirlenmesine yol açabilir! Bu yüzden siz siz olun soğanı soyduktan sonra hemen tüketmeye dikkat edin! Aksi takdirde soğanın zararlı bakteriler üretmesi nedeniyle sağlık sorunları yaşayabilirsiniz! Arkadaşlarınızı da soğanla ilgili bu konu hakkında bilgilendirmeyi ihmal etmeyin!

İlgili Haberler