İhmal edilmemeli Asla Görmezden Gelmemeniz Gereken 9 Erken Diyabet Hastalığı Belirtisi

Şeker hastalığı ve diyabet son dönemde en popüler hastalıklardan! Sağlığını düşünen herkesin bu hastalığa karşı dikkatli olması gereken! Söz konusu hastalığın 9 erken belirtisi ortaya çıktı

İhmal edilmemeli Asla Görmezden Gelmemeniz Gereken 9 Erken Diyabet Hastalığı Belirtisi
Yayınlanma Tarihi : 29 Mayıs 2022 03:07

Diyabet rahatsızlıklarındaki artış dünya genelinde bu hastalığa karşın büyük bir mücadelenin başlamasına neden oldu. Dünya ilaç piyasasında diyabet ilaçları neredeyse ilk sırada yer almakta. Bu durum aslında büyük bir tehlike olarak görülüyor. Önüne geçilmezse her evden en az iki kişinin bu hastalığa yakalanma ihtimali üzerinde duruluyor!

Son dönemde diyabet hastası olanların sayısı giderek artıyor. Tüketilen hazır gıdalar ve hareketsiz yaşam bu hastalığa davetiye çıkarıyor. Öyle ki eskiden ileri yaşlarda görülen bu hastalık şimdilerde daha genç yaştaki kişilerde de görülür oldu.

Uzmanlar diyabet hastalığında erken teşhisin önemine dikkat çekiyorlar. Zaten hangi hastalıkta erken teşhis önemli değil ki.

tr.newsner.com tarafından derlenen bir içerikte diyabet hastalığının belirtilerine yer verildi. 9 önemli belirti ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. Bu belirtilerden herhangi birisi sizde varsa bir doktora görünün aynı zamanda kan değerlerinizi ölçtürün. Diyabeti dikkate almazsanız ömrünüz boyunca bu hastalığın oluşturacağı yan  hastalıklarla uğraşmak zorunda kalırsınız. Vücudunuzun vermiş olduğu sinyallere dikkat etmeniz sağlığınız açısından en doğru olanı olacaktır. Çoğu kişi bu belirtileri ya önemsemiyor yada geçer diye bekliyor! Oysa geçmiyor ve daha da ilerliyor! İş işten geçtikten sonra ise tedavi daha zor bir hal alıyor. Bu yüzden sağlığınız açısından dikkat etmeniz yararınıza olacaktır! İşte diyabet hastalığı hakkında tr.newsner.com tarafından derlenen içerikte yer alan tüm bilgiler! 

1- Sık sık tuvalete gitmek

thumbs-b-c-a2d3cdc58e0f18b20073ab6674aac542.jpg

Diyabetin en yaygın rastlanan belirtilerinden biri de sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetmek. Vücudunuz kanınızda yer alan fazlalık şekerden kurtulmaya çalışıyor. Böbrekleriniz aşırı çalıştığından vücut şekeri idrar yoluyla atmaya çalışıyor.

2- Bulanık görme

thumbs-b-c-aeea2dc983d17e7ec62b964597e5f820.jpg

Yüksek kan şekeri, göz merceğinizin şişmesine ve sonucunda bulanık görmenize neden olur. Diyabet, gözyaşı üretimini sağlayan sinirleri de etkilediğinden gözleriniz sürekli kuru olabiliyor.

3- Kolayca enfeksiyon kapmak ve zor iyileşmek

Vücudunuz, şeker seviyesini dengelemekle uğraşırken yaraların iyileşmesine harcayacak enerjisi kalmıyor. Sinir sisteminiz zayıflıyor ve daha kolay hasta olup daha geç iyileşiyorsunuz.

4- Aşırı acıkma

thumbs-b-c-1e5c2464388e4a9d352ac10d9edf6b4d.jpg

Diyabetin ilk evresinde hastalar inanılmaz acıkıyorlar. Kandaki glükoz hücrelere ulaşmadığından enerji üretilemiyor ve sürekli aç hissediliyor.

5- Sürekli susama

Sürekli ve nedensiz bir şekilde susuyorsanız diyabet hastası olabilirsiniz. Kanınızda yüksek seviyede yer alan şekeri filtrelemek için böbreğiniz sürekli çalışıyor ve daha fazla sıvıya ihtiyaç duyuyor.

6- Nedensiz kilo kaybı

Vücuttan aşırı sıvı atıldığında da zayıflıyorsunuz. Bu da diyabetin bir belirtisi.

7- Sürekli yorgun hissetme

thumbs-b-c-815956e9ddbae179b765a3fe17dbf263.jpg

Kan şekeri seviyeniz dengesiz olduğundan sürekli yorgun hissedersiniz.

8- El ve ayakta karıncalanma

Eliniz ve ayağınız sürekli karıncalanıyorsa diyabet hastası olabilirsiniz. Yüksek tansiyon, ellere ve ayaklara sinyal yollanmasında yardımcı olan sinirlere zarar veriyor olabilir.

9- Nefesiniz kötü kokuyorsa

1292172.jpg

Diyabet, istenmeyen ağız kokusuna neden olabiliyor. Kötü koku diyabet belirtisi olabilir.

Evet diyabet hastalığının genel olarak belirtileri bunlardır! Mutlaka arkadaşlarınızla da paylaşın ve onları da bilgilendirin! 

Kaynak: Diabetes Health CenterNational Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases.