İhmal etmemelisiniz. Mide kanseri başlangıcında işte vücuttaki değişimler! Çok geç kalmayın

Mide kanseri vakalarında artış yaşanıyor. Mide kanserinin önceden ortaya çıkan belirtileri belli oldu. İşte mide kanserinin erken belirtileri

İhmal etmemelisiniz. Mide kanseri başlangıcında işte vücuttaki değişimler! Çok geç kalmayın
Yayınlanma Tarihi : 13 Aralık 2022 01:15

Son dönemde mide kanseri vakalarında büyük artış yaşanmakta. Peki mide kanseri vücutta nasıl kendini belli ediyor?

Acıbadem tarafından paylaşılan bilgiler mide kanserindeki belirtiler yer alıyor. İşte onlar 

Mide Kanseri Belirtileri Arasında
kilo kaybı,  
karın ağrısı,
bulantı-kusma,
iştahsızlık,
yutma güçlüğü,
kanama
erken doyma 
ülseri andıran ağrı


Mide Kanseri Risk Faktörleri


Mide kanseri oluşumunda genetik özelliklerin yanı sıra çevresel etkenler ve kanser gelişimini kolaylaştırıcı bazı öncü hastalıklar rol oynuyor. Genel olarak mide kanserlerinin tesadüfen ortaya çıktığı, ancak yüzde 10’unun ailesel geçiş gösterdiği kabul ediliyor.

Mide kanseri oluşumunda; H. pylori, kalıtsal özellikler, beslenme gibi etkenlerin yanı sıra farklı nedenler de koruyucu ya da kolaylaştırıcı rol oynuyor.

Bazı meslek gruplarında mide kanseri görülme sıklığı, daha yüksek olabiliyor. Kömür madeni işçilerinde, kauçuk ve asbestle çalışanlarda, lastik ve petrokimya üretiminde çalışanlarda mide kanseri riski genel topluma oranla biraz daha yüksek.

Selim bir mide hastalığı nedeniyle ameliyat edilmiş ve midesi normalin üzerinde safra ve pankreas salgısına maruz kalan hastalarda yıllar içinde mide kanseri gelişmesi olasılığı artıyor.

Genç yaşta sigara kullanımına başlayanlarda ve ağır içicilerde mide kanseri riski 2 kat artış gösteriyor.

Bunların yanı sıra, aşağıdaki gibi durumlarda kanser risk faktörlerini oluşturabiliyor:


Yoğun şekilde tuzlanmış salamuralar
Bazı gıda koruyucular
Fermente soya
Yüksek ısıda pişirilmiş etler
Küflenmiş tahıllar, tohumlar, çekirdek tohumları (aflatoksin)
Yağda kızartılmış gıdalar, aşırı kırmızı et tüketimi.

MİDE KANSERİ TANISI NASIL KONULUR?

Mide kanserinin tanısı günümüzde çok kolay bir şekilde konulabilmekte.

medicana.com.tr adresinde bu konuyla ilgili şu bilgiler paylaşılmış 

Şikayet ve bulgularla birlikte yapılan kan tetkikleri ve bazı görüntüleme yöntemlerinde (batın ultrasonu veya tomografi gibi) mide kanserinden şüphelenilen olgularda, bu konuda eğitim almış ve deneyimli bir Gastroenteroloji doktoru tarafından yapılan üst sindirim sistemi endoskopisi (gastroskopi) tanı için altın standart inceleme yöntemidir.


Üst Sindirim Sistemi Endoskopisi (Gastroskopi): Ucunda ışıklı video kamera sistemi bulunan oldukça esnek endoskopi cihazı ile ağızdan girilerek yemek borusu, mide ve ince bağırsağın ilk bölümünün incelenmesi işlemidir. İşlem sırasında anormal yapılar saptanırsa, endoskoptan geçen aletler kullanılarak biyopsi yani doku örneği alınabilir.  Alınan doku örneği, patoloji laboratuvarında incelenerek kanserin olup olmadığı saptanır.


Görüntüleme testleri: Ultrason, tomografi, magnetik rezonans görüntüleme (MR) ve pozitron emisyon tomografi (PET-BT) gibi görüntüleme yöntemleri ile tanı ve hastalığın evresinin belirlenmesi sağlanabilir.