Kabızlığı yok eden ve bağırsakları daha hızlı çalıştıran yiyecekler.. 1 kaşık bile yeterliymiş

Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin diyetlerinde lifli yiyecekler ve su tüketimini artırmaları önerilmektedir. Kabızlıktan kurtulmak için işte tüketmeniz gereken yiyecekler!

Kabızlığı yok eden ve bağırsakları daha hızlı çalıştıran yiyecekler.. 1 kaşık bile yeterliymiş
Yayınlanma Tarihi : 03 Mayıs 2023 19:13

Kabızlıktan kurtulmak için 10 püf noktaya dikkat etmek gerekiyor. İşte kabızlığa karşı yapabilecekleriniz. 

1. Tam tahıllı gıdalar: Tam buğday ekmeği, kepekli makarna veya kahverengi pirinç gibi tam tahıllı gıdalar, lif açısından zengindir ve kabızlık sorununu hafifletmeye yardımcı olabilir.

2. Sebzeler: Özellikle brokoli, lahana, ıspanak ve havuç gibi yeşil yapraklı sebzeler, lif ve su içeriği yüksek olduğu için kabızlık sorununu hafifletmeye yardımcı olabilir.

3. Meyveler: Özellikle elma, armut, çilek, ahududu ve portakal gibi meyveler, kabızlık sorununu hafifletmeye yardımcı olan lif ve su içeriği açısından zengindir.

4. Kuruyemişler: Badem, fındık ve ceviz gibi kuruyemişler, lif ve yağ içeriği yüksek olduğu için kabızlık sorununu hafifletmeye yardımcı olabilir.

5. Kuru baklagiller: Nohut, mercimek ve fasulye gibi kuru baklagiller, lif açısından zengin olduğu için kabızlık sorununu hafifletmeye yardımcı olabilir.

6. Su: Yeterli miktarda su tüketmek, sindirim sistemi sağlığı için çok önemlidir. Günde en az 8-10 bardak su içmeye özen gösterin.

KETEN TOHUMU TÜKETİN

memorial.com.tr sitesinde yer alan içerikte; Kabızlığa iyi gelen tohumla ilgili detaylar paylaşıldı.

Keten tohumu: Yoğurda katılarak tüketilebilen keten tohumu, kabızlığa iyi gelen gıdalar arasındadır.

KETEN TOHUMU NASIL TÜKETİLECEK?

Nefisyemektarifleri.com sitesinde yer alan içerikte; Keten tohumunun nasıl tüketileceğine dair detaylar paylaşıldı. 

Keten tohumu genellikle yoğurt ya da smoothie içerisine ilave edilerek tüketilir. Evinizde öğütücü varsa, keten tohumunu öğüterek hamur işlerinize ve çorbalarınıza katabilirsiniz.

Keten tohumu yoğurt karışımı hazırlayarak günde 2 kere bu karışımı tüketebilirsiniz. Dilerseniz chia tohumu keten tohumu yoğurt ya da keten tohumu çörek otu yoğurt karışımı hazırlayabilirsiniz.

İlgili Haberler