Kalp Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Kalp, vücuttaki dokuların beslenebilmesi için gerekli kanı pompalayarak damarlar vasıtası ile tüm vücuda ulaştıran kas yapısında ki organdır.

Kalp Hastalığının Tedavisi Nasıldır?
Yayınlanma Tarihi : 24 Eylül 2021 17:46

Kalbi Oluşturan Yapılar Kalbimin en iç tabakası endokarttır. Epitel hücrelerinden meydana gelir. İkinci kat miyokart tabakası çizgili kalp kasından meydana gelir. Kanı vücuda pompalama fonksiyonu olan hareketli mekanik tabaka budur. En dışta ise kalbi saran çift katlı zar tabakası yapısında perikart bulunur. Kalpten çıkan ilk en büyük ana atardamarın adı aorttur. Aorttan ilk ayrılan damarlar kalbin kendisini besleyen koroner atardamarlardır. Kalp İçi boşluklu bir organdır. Bu boşluk dört odacığa ayrılır. Odacıklardan üst iki tanesi kulakçıklar, alt iki tanesi ise karıncık olarak adlandırılır. Bu odacıklar altlı üstlü olarak birbirinden kalp kapakları ile ayrılırlar. Sağ ve sol odacıkları birbirinden ayıran ortadaki yapı ise odacıklar arası septum yani bir çeşit etten duvardır.

Kalbin Temel Çalışma Prensibi

Kalpteki otonom bir odak tarafından oluşturulan elektrik akımı özel lifler ile belirli bir sıraya göre kalp kasına yayılır. Elektrik akımına maruz kalan kalp kasları kasılır ve içerisindeki kanı sağ kalp kısmından akciğere, sol kalp kısmından ise vücuda pompalar ve böylece dolaşım gerçekleşir.

Yukarıda saydığımız kalp yapılarından herhangi birindeki rahatsızlık veya elektriksel iletim bozukluğu kalbin kan pompalamasında soruna sebebiyet verir. Neticede dolaşım bozulabilir ve kalp hastalıklarının temeli bu şekilde meydana gelir. Tedavide de temel amaç bozulmuş dolaşımı normale döndürüp hayati organların hasar almasını engellemek ve sorunlu olan kalp yapılarının eski haline getirilmesini amaçlamaktadır.

Kalp Hastalıkları

1-Endokart enfeksiyonu.
2-Kalp kapak rahatsızlıkları.
3-Koroner arter hastalığı.
4-Ritim bozuklukları.
5-Miyokart hastalıkları.
6-Perikart hastalıkları.

Kalp Hastalıklarında Tedavi

-Endokart enfeksiyonlarında temel amaç hastalığın temel sebebi olan mikroorganizmanın antibiyotik tedavisi ile öldürülmesidir. Kalp kapakları gibi yapılar hasar aldı ise cerrahi tedavi gerekebilir. Hastalık sürecinde bozulmuş kan akımını sağlamak için ilaçlar kullanılabilir. Pıhtı oluşumunu engelleyecek ilaçlar da bu hastalık grubunda bir diğer önemli ilaç gereksinimidir.
-Kalp kapak problemlerinde vücut dolaşımı bozulacağı için kan dolaşımını düzenleyici kalp ritmini etkileyici ilaçlar kullanılabilir ama ilerleyen zamanlarda nihai tedavi cerrahi olarak kalp kapaklarının onarılması veya değiştirilmesidir.

-Kalp krizlerinin temel nedeni kalp damarlarındaki tıkanıklıktır. Bu tür sağlık problemleri oluştuğu zaman tıkanan kalp damarlarını genişletici ilaçlar acil olarak kullanılır. Devamında pıhtı eritici ilaçlar verilebilir. En etkili tedavi yöntemi ise, kalp damarlarını gösteren anjiyografi adındaki ilaçlı görüntüleme yöntemi kullanılarak tıkanık damarın bulunması ve damarların stent, balon gibi damar içi araç yardımı ile açılmasıdır. Bu girişimin de işe yaramadığı durumlarda ameliyatla ilave damar eklenmesi yani bypass ameliyatı gerekli olacaktır.

Kalp ritim bozuklukları birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Farklı kalp hastalıkları da kalp ritmini bozarak ilerleyen zamanda ciddi hastalıklara sebebiyet verebilirler. Altta yatan sebebin tedavisi bu sebeple ritim bozukluklarında en etkili tedavidir. Belirtileri hafifletmek için diğer bir tedavi seçeneği ise kalp ritim bozukluğu ilaçları yani antiaritmik ilaç grubudur. Gerekli görülen durumlarda elektrikli şok tedavisi ve cerrahi tedavi uygulanabilir.

Miyokart hastalıkları genellikle enfeksiyonlara ya da ilaçlara bağlı olarak gelişir. Bazen genetik alt yapısı da vardır. Perikart hastalıkları da benzer sebeplerle gerçekleşir. Dolayısıyla bunların tedavisi ya altta yatan sebebin düzeltilmesi veya dolaşımı bozmayacak şekilde destekleyici tedavi yapılması ve ek ilaç kullanılması olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.