Kalp Krizinde Ne Olur?

Kalp krizinin en belirgin olan anlaşılma şekli şiddetli olarak hissedilen kalp ağrısıdır.

Kalp Krizinde Ne Olur?
Yayınlanma Tarihi : 24 Eylül 2021 17:45

Göğüsten kalp ağrısı, sol kol, sırt, mide bölgesinden çene kalp krizinin habercisi olarak kabul edilir. Çok şiddetlidir ve saldırılar sıklıkla aniden ortaya çıkar. 

  Göğüs ağrısı, nefes darlığı çekmek, terlemek ve bulantı hissetmek kalp krizinin en anlaşılır belirtileridir. Bununla birlikte, kalp krizi dikkat çekmeyebilir veya herhangi bir acıya neden olmayabilir. Semptomsuz bir kalp krizi ölümcül olabilir. Bir kişinin tam donanımlı bir hastaneye başvurması ve kalp ağrısı gibi belirtileri ortaya çıktığında tıbbi yardım alması çok önemlidir.

  Kalp Krizi Neden Olur?

  Kalp krizine, kalbi besleyen kan damarlarından birinin ani tıkanması, kalp dokusunun hücrelerinin, bloke kan damarlarının kalbi beslediği bölgedeki hücrelerini kaybetmesi gibi nedenler sebep olur. Bu nedenler ölümü meydana getirebilir. Şiddetli göğüs ağrısı; bulantı, kusma, terleme ve bazen bayılma, bilinç kaybı hastalığı ortaya çıkarabilir.
  Kalp ağrısı kalp krizini göstermesine rağmen, bazı hastalarda üst karın bölgesinde mide ağrısı da görülebilir. Bu durumda, rahatsızlığın mide ile ilgili olduğu varsayılarak, hasta onu görmezden gelebilir. Özellikle yaşı ilerlemiş hastalarda kriz nefes darlığı hissedilerek ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, bu semptomlar her 100 kişiden sadece 75-80'inde görülür. Kalan % 20, herhangi bir semptom olmaksızın "sessiz kalp hastalığı" geçirir. % 20 oranında, bazen ilk belirtiler direkt olarak ölüm olabilir.

  Belirtileri Nelerdir?

  Koroner arter hastalığının (kardiyovasküler tıkanıklık) ana semptomu göğüs ağrısıdır. Koroner arter bloke edildiğinde ortaya çıkan ağrı, göğüs duvarının hemen arkasındaki ağırlığı bastırmanın bir yoludur (genellikle biri göğüs duvarında oturuyormuş gibi hissedilir). Bu acı donuk bir acıdır. Batan tarzda değildir ve nefes alma veya egzersizle artmaz veya azalmaz. Genellikle yorgunluk, tahriş veya soğuktan dolayı ortaya çıkar. Sol kol, omuz, boyun, sırt, karın ve çeneye de yayılabilir. (Bazen sadece bu alanlardan birinde hissedilebilir.) 
   
  Genellikle, dinlenme veya koroner kan damarlarını genişleten ilaçlar alma ağrıyı genellikle 10 ila 15 dakikada azaltır. Bazen ağrıya rahatsızlık, terleme, baş dönmesi ve mide bulantısı eşlik edebilir. Bununla birlikte, bazen daralmış kan damarı alanı dinamik olarak değişebilir ve daha sonra ağrı statik olarak, daha uzun süre dayanır ve ilaca cevap vermeyebilir. 

  Kalp ağrısında bu tür bir ağrı daha tehlikelidir çünkü kolayca kalp krizine yol açabilir. Kalp hastalığı olan hastaların% 20-40'ı "sessiz kalp hastalığı" ile karşılaşacaktır. Diyabetli insanlar genellikle bu problemi daha sık yaşarlar. Aşırı kilolu kişiler, kronik akciğer hastalığı olan kişiler ve kadınlar arasında ağrıyı tolere edebildikleri için daha yaygındır.
 
  Kadınların Kalp Krizi Geçirme Riski Daha Fazla!

  Premenopozal östrojen nedeniyle, kadınlar kalp krizi riskinden büyük ölçüde korunabilir. Bununla birlikte, bir kalp krizine maruz kaldıklarında, krizle ilişkili komplikasyonların insidansı erkeklerden daha yüksektir ve ani ölümlerin tümü kalp krizlerinden kaynaklanmaktadır. Bazıları konjenital anormallikler, yani anormal kalp yapısı ile ilgilidir. 

  Buna ailede bulunan genetik sağlık sorunları, kardiyak ritim bozuklukları eşlik eder ve miyokardiyal dokunun ciddi şekilde yok edilmesi daha da ortaya çıkarır. Listelenen tüm kalp hastalıkları özellikle 35 yaşın altındaki kişilerle ilgilidir. Bu nedenle, sırasıyla 35 yaşın altında ve 35 yaşından sonra kalp ölümlerini ayrı ayrı değerlendirmek gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.