Kan basıncını ve kan şekerini dengeleyen tek besin! Üç dört adet yemek yeterli

Kan basıncı ve kan şekerini kontrol altına almak için en etkili besin kuru kayısı çıktı. Çok şaşırtıcı bilgiler var.

Kan basıncını ve kan şekerini dengeleyen tek besin! Üç dört adet yemek yeterli
Yayınlanma Tarihi : 27 Nisan 2022 20:44

Türk mutfağından eksik olmayan kuru kayısı hakkında bugüne dek pek kimsenin bilmediği bir detay ortaya çıktı. Kuru kayısı meğer tam bir şifa deposuymuş. Üstelik kuru kayısının bazı önemli sorunlar üzerinde de faydası oldukça fazla. 

Şimdilerde bir çok çağla ağacında çağlalar çıkmaya başladı. Kısa bir süre sonra yaz başlangıcında o çağlalar kayısı olacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da tonlarca kayısı kurutulacak. Özellikle Malatya'da yüz binlerce ton kayısı kurutulacak. Kurutulacak bu kayısılar kış aylarında tüketiliyor. Kimisi normal meyve olarak tüketiyor. Kimisi de hoşaf gibi şeyler yapıyor. Kuru kayısının kan şekerini kontrol altına aldığı aynı zamanda da kan basıncını dengelediği ortaya çıktı.

Türk mutfağından eksik olmayan kuru kayısı hoşafının da mide dostu olduğu belirtilirken başta kabızlık olmak üzere çok sayıda sindirim sistemi sorununa da iyi geldiği belirtiliyor.

Yeni Akit gazetesinde yer alan bir haberde; Kuru kayısının pekte bilinmeyen faydalarından bahsedildi. 

Sofralarımızdan eksik olmayan kuru kayısının vücudumuz üzerindeki etkileri her daim araştırma konusu olmuştur. Beslenme uzmanları tarafından yapılan açıklamalarla kuru kayısının mucizevi etkileri de kanıtlandı.

Kuru kayısının vücudumuz üzerindeki sayısız etkileri herkesi çok şaşırtacak türdendi. İşte kuru kayısının gün yüzüne çıkmamış faydaları.

Lif açısından zengin olduğu için, kabızlık sorununa iyi gelir. Kalsiyum içeriğiyle kemik sağlığını destekler. Aynı zamanda diş sağlığı için de olumlu etkileri vardır.

Yüksek oranda lif içeren bu meyve, uzun süre tokluk hissi verir. Böylece yeme isteği azalır ve kilo kaybına yardımcı olur. Ancak ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Cilt sağlığını desteklediği düşünülmektedir. Antioksidan ve mikro besinler sayesinde, saçları güçlendirir.

Kuru incir, potasyum bakımından zengindir. Potasyum, tansiyon ve kan basıncını dengeler. Bu sayede kuru incir de yüksek tansiyon riskini azaltabilir. Kan basıncını dengelemesinin yanında, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de düşürür.

Cildi besler ve parlaklık verir. E vitamini, kumarinleri steroller, tanenler gibi biyoaktif bileşikler bakımından zengindir. Bu sayede kan şekeri kontrolünü sağlayabilir. İçeriğindeki antioksidanlar, beyindeki oksidatif hasarı azaltabilir. Ancak daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.