Kansere davetiye çıkarıyorlar. Sofradaki zehir saçan 7 besin

Bazı besinler faydalı olduğu kadar bazı besinler de zehirli ve zararlıdır. Kansere yol açan 7 besin

Kansere davetiye çıkarıyorlar. Sofradaki zehir saçan 7 besin
Yayınlanma Tarihi : 30 Temmuz 2022 21:54

Uzmanlar son dönemde kanser hastalıklarının sayısında artış yaşandığına dikkat çekiyor. Akciğer, Mide, Bağırsak kanseri gibi rahatsızlıklar doğrudan yenilen içilen şeylerle alakalıdır. 

Mynet sitesinde yayınlanan bir haberde; Zehir saçan ve kansere neden olan gıdalara yer verildi.

KONSERVE YİYECEKLER


Konserve yiyeceklerle ilgili problem depolama alanından geliyor. Neredeyse bütün alüminyum kutular, bisfenol-A veya kısaca kansere sebep olan BPA ile kaplıdır. Domatesler ve asit oranı yüksek diğer yiyecekleri konserve kutusundan yemek tehlikelidir.

thumbs-b-c-4974be474d3aaf00e6533413edaa54bf.jpg

CİPS


Yüksek derecede yağ ve sodyum içeren cips aynı zamanda vücudun tanımadığı yapay tatlar, koruyucu maddeler ve gıda renklendiren maddeler de barındırır.

ÇİFTLİK SOMONU


ABD'de yapılan araştırmaya göre; omega-3 yağları gereklidir ancak bazı çiftliklerde somonlar pestisit, kimyasal, antibiyotik ve diğer kanserojenlerden etkilenmiş bir diyetle beslenirler. Satılan somon balıklarının yaklaşık yüzde 60'ı ise çiftlik somonu.

MİKRODALGADA PATLAMIŞ MISIR


Sağlıklı bir atıştırmalık olan patlamış mısırın nasıl hazırlandığı oldukça önemlidir. Mikrodalga torbalarının içinde perflorooktanoik asit (PFOA) adlı bir kimyasal madde olduğunu belirten uzmanlar, birçok çalışmanın, PFOA tüketimi nedeniyle böbrek, mesane, karaciğer, pankreas ve testis kanserlerine neden olabileceğini gösterdiğini ifade etti.

İŞLENMİŞ, TÜTSÜLENMİŞ KIRMIZI ETLER


Hamburger, sosisli sandviç, sosis gibi yiyecekler insan sağlığıyla oynuyor. Genel olarak her gün yenilen kırmızı et, kanser riskini yüzde 22'ye kadar yükseltiyor.

BEYAZ UN


Beyaz un, işlenmiştir. Tahıllarda doğal olarak bulunan besin maddelerinin çoğunu tahrip edilir. Değirmenler bir kimyasal olan klor gazı ile unun ağartılmasına neden olur.

HİDROJENİZE YAĞLAR-TRANS YAĞLAR


Hidrojenize yağlar, uzun süre daha taze kalmaları için kullanılır. İşlenmiş gıdalarda bulunur ancak vücutta kansere yol açan hücrelerin yapısını etkiler.

DAHA ÇOK YEŞİL TÜKETİN

Öte yandan uzmanlara göre daha çok yeşillik ve sebze tüketilmesi öneriliyor. Özellikle ıspanak, brokoli, ısırgan, pırasa gibi besinler çok faydalı.

Enginar ve lahana gibi sebzeler de faydalı besinler arasında yer almakta.

Uzmanların bir diğer önerisi ise mutlaka taze yiyeceklerin tüketilmesi. İşlenmiş gıdalar ve hazır gıdalar sağlığa zarar verebiliyor.

Dünden kalan gıdalar konusunda da dikkat etmek gerek. Dünden kalmış bazı gıdalar zehirleyebiliyor.

Habertürk tarafından geçilen bir haberde de tekrar ısıtılmaması gereken yiyecekler listesi paylaşılmıştı. O gıdalar arasında ''Tavuk, Pilav, Mantar, Yumurta'' gibi besinler ilk sırada yer alıyordu

Ayrıca patates ve ıspanak gibi yiyeceklerin de tekrar ısıtılması önerilmiyor. 

ALKOL DE SAĞLIĞA ZARARLI

Uzmanlar ayrıca alkollü içecek tüketiminin de kansere davetiye çıkardığına dikkat çekiyor. Bu yüzden alkollü içecekler konusunda da dikkat etmekte fayda var.