Kansere yol açtığı belirtiliyor! DSÖ'den önemli rapor: Türkiye, Avrupa'da ilk sırada yer alıyor

Dünya genelinde fazla kilolarıyla sorunu olanların sayısı artıyor. Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye'yi de yakından ilgilendiren bir kanser raporu yayımladı.

Kansere yol açtığı belirtiliyor! DSÖ'den önemli rapor: Türkiye, Avrupa'da ilk sırada yer alıyor
Yayınlanma Tarihi : 03 Mayıs 2022 21:51

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bir rapor dikkat çekti. Dünya genelinde çok sayıda kişinin fazla kilolarıyla bilindiği gibi başı dertte. Öyle ki çok sayıda kişi fazla kiloları nedeniyle bazı hastalıklarla uğraşıyor.

Şimdiye kadar çok sayıda uzman fazla kilolu kişilerde oluşan bazı hastalıklarla ilgili bilgiler vermişti. O hastalıklar arasında ilk sırada kuşkusuz diyabet yer alıyor. Sonrasında ise karaciğer yağlanması ile bağırsak hastalıkları devam ediyor. Bazı hastalarda ise bel fıtığı ile kemik rahatsızlıkları oluşuyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bir raporda ise kanser tehlikesine dikkat çekildi.

DW Türkçe tarafından geçilen bir haberde; Dünya Sağlık Örgütü tarafından paylaşılan uyarının ayrıntılarına yer verildi. 

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) raporu, Avrupa'da yaşayan yetişkinlerin yarısından çoğunun fazla kilolu olduğunu ortaya koydu. Kopenhag merkezli DSÖ Avrupa Bölge Ofisi tarafından Salı günü açıklanan 2022 Avrupa Obezite Raporu'na göre Türkiye'nin de dahil olduğu bölgede yetişkinlerin yaklaşık yüzde 59'u aşırı kilo veya obezite sorunu ile karşı karşıya bulunuyor.

Rapora göre, Akdeniz bölgesi ile Doğu Avrupa ülkelerinde aşırı kilo ve obezite sorunu daha yaygın. Ayrıca eğitim düzeyi düşük ailelerde, eğitim seviyesi yüksek olanlara kıyasla aşırı kilo ve obezite sorunu ile daha sık karşılaşılıyor.

AVRUPA'DA EN YAYGIN ÜLKE TÜRKİYE


Türkiye, Avrupa bölgesinde aşırı kilo sorununun en yaygın olduğu ülke. Buna göre, Türkiye'de yetişkin nüfusun yüzde 66,8'i aşırı kilolu. Kadınlarda bu oran yüzde 69,3, erkeklerde ise yüzde 64 olarak kaydedildi. Rapora göre, Türkiye'de obez olarak nitelendirilenlerin oranı ise yüzde 32,1 olarak belirtildi.

TÜRKİYE'Yİ MALTA, İSRAİL VE İNGİLTERE TAKİP EDİYOR


Türkiye'nin ardından, yetişkin nüfusta aşırı kiloluların oranının en yüksek olduğu ülkeler ise sırasıyla Malta, İsrail ve İngiltere oldu. Aşırı kilo sorununun en az görüldüğü ülkeler ise yüzde 45 ile Tacikistan, yüzde 48 ile Özbekistan ve Kırgızistan olarak kaydedildi.

OBEZİTE SON 50 YILDA ARTTI

3768529.jpg
Raporda, 53 ülkenin dahil olduğu Avrupa bölgesinde yaklaşık son 50 yılda obezitenin yüzde 138 artış gösterdiğine dikkat çekildi. 1975 yılında aşırı kilolu veya obez olanların oranı yüzde 40 olarak belirlenmişti.

Rapora göre erkeklerin yüzde 63'ünde, kadınların ise yüzde 54'ünde aşırı kilo veya obezite tespit edildi.

Raporda 7 ile 9 yaş arasındaki erkek çocukların yüzde 29'unun, aynı yaştaki kız çocukların yüzde 27'sinin aşırı kilolu veya obez olduğu belirtildi. 5 yaş altı çocukların ise yüzde 8'inde bu sorunun görüldüğü ifade edildi. Söz konusu rapor, 2016 yılı verileri temel alınarak hazırlandı.

KANSERE YOL AÇIYOR


Raporda, obezite en az 13 farklı kanser türünün nedenleri arasında gösterildi. Yılda en az 200 bin kanser tanısının obeziteye bağlı olduğu tahmin ediliyor. Gelecek yıllarda bu sayının artabileceği belirtiliyor.


DSÖ'nün raporunda, Avrupa bölgesinde yılda 1 milyon 200'den fazla ölüm vakasının aşırı kilo ve obeziteye bağlı olduğuna dikkat çekildi. Buna göre, yıllık ölüm vakalarının yüzde 13'ünün aşırı kilo ve obezite kaynaklı olduğu ifade edildi.

DSÖ, aşırı kilo ve obezitenin artmasının nedenleri arasında koronavirüs pandemisini gösterdi. Ülkelerde uygulanan kapanma önlemlerinin sağlıksız beslenmeyi ve hareketsiz yaşamı tetiklediği ifade edildi.

DSÖ, aşırı kilo ve obeziteye karşı mücadele konusunda siyasilere harekete geçme çağrısında bulundu. DSÖ, bu çerçevede şekerli içeceklerden alınan vergilerin artırılması ve sağlıklı gıda maddelerine sübvansiyon verilmesi önerisi getirdi. Ayrıca, sağlığa zararlı olabilecek ürünlerin çocuklara yönelik tanıtımlarına kısıtlamalar getirilmesi istendi. DSÖ'nün raporunda "Nüfusun tamamında kötü beslenmeye yol açan çevresel ve ekonomik faktörleri hedef alan siyasi önlemler muhtemelen obezite epidemisini önlemek için en etkin yöntem olacak" ifadesi kullanıldı.

KENDİ BAŞINIZA KİLO VERMEYE KALKMAYIN

3323960.jpg

Fazla kilolarıyla başı dertte olanları ilgilendiren en önemli uyarı ise uzman kontrolü olmadan kilo vermeye çalışmak... 

Öte yandan uzmanların bir önemli uyarısı daha var. Kilo problemi olanların mutlaka bir doktora görünmesi gerekiyor. Kendi başınıza yapacağınız işlemlerle kilo vermek vücudunuzda başka sorunların oluşmasına yol açabilir. Kontrollü bir şekilde kilo vermek için mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekiyor. Aksi takdirde fazla kilolardan kurtulayım derken vücut üzerinde başka sağlık problemlerinin oluşmasına neden olabiliyoruz. Bu yüzden uzmanlar mutlaka bir doktor kontrolü gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Kaynak: DW TÜRKÇE - Fotoğraf: A.A - İHA