Kansızlık ihmale gelmez! Kansızlık sorunuyla baş eden en etkili yiyecekler! Hepsi doktor onaylı

Kansızlık ciddi bir rahatsızlıktır. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir! Kansızlık sorunuyla baş eden bazı yiyecekler bulunuyor! Üstelik kansızlıkla mücadele eden bu yiyeceklerin çoğu da Türk mutfağında var

Kansızlık ihmale gelmez! Kansızlık sorunuyla baş eden en etkili yiyecekler! Hepsi doktor onaylı
Yayınlanma Tarihi : 22 Mayıs 2022 11:38

ULUSALPOST.COM/ 

Kansızlık, kan üreten kırmızı kan hücrelerinin eksikliği halinde ortaya çıkan anemi hastalığına verilen isimdir. Bu kırmızı kan hücreleri vücutta oksijenin dolaşması yoluyla hücrelere iletilmesi ve karbondioksitin akciğerler aracılığıyla atılması görevini üstlenir. Bu hücrelerin azlığı durumunda kandaki karbondioksit sayısı artar, hücrelere yeterince oksijen götürülemez. Bu da vücutta halsizlik, bitkinlik, yorgunluk hislerine ve ileri seviyelerde bayılma, zehirlenme gibi durumlara neden olur. Bu hastalığın giderilmesi için uzmandan yardım almak gerekmektedir. Fakat evde de yiyecekler yoluyla kan üretimine destek olunabilir. 

KANSIZLIĞIN BELİRTİLERİ

-Yüz, el, gözler gibi vücudun çeşitli yerlerinde renk solukluğu

Cilt alt tonunu oluşturan, deri altında dolaşan kandır. Kan, rengini hemoglobin denilen kırmızı kan hücrelerinden alır. Bu hücrelerin azalması cilt tonunda soluklaşmaya neden olur.

-Aşırı yorgunluk hissi, baş dönmesi ve halsizlik

Oksijen, hücrelerimizde enerji üretilmesi için gereken maddedir. Kan ise bu oksijenin hücrelere ulaşmasını sağlar. Kanda bulunan oksijenin yetersiz olması, yeteri kadar enerji üretilememesine bu da enerjinin erken tükenip vücudun yorulmasına sebep olur.

-Kalpte ritim bozukluğu

Kalp, kanı pompalayarak tüm vücutta dolaşmasını sağlar. Vücuttaki kan miktarı azalınca kalp kanı pompalamakta zorlanır ve pompalanan kan miktarı her seferinde değişir. Bu da ritim bozukluğuna neden olur. 

-Hafızada zayıflama, odaklanma problemleri

Tüm organlar hücrelerden meydana gelir. Bu hücreler ise vücuttaki organların ve sistemlerin çalışabilmesini sağlayan enerjiyi üretir. Yani tüm organların çalışması kandaki oksijenin varlığından etkilenir. Beyin de düzgün çalışmak için yeterli oksijene ihtiyaç duyar. Kansızlık beyinin fonksiyonlarını kaybetmesine neden olabilir. Bu da dikkat dağınıklığı, odaklanma sorunu ve bilgilerin hafızada kalıcı olamamasına neden olur.

-Saç dökülmesi, tırnak kırılması, deri döküntüleri

-Toprak yeme isteği

Kan üretiminde oksijenin yanında çeşitli mineraller ve demir de kan hücreleri tarafından kullanılır. Vücut bu besinleri elde etmek için içerisinde bolca mineral bulunan toprak yemeyi isteyebilir. Bu bir aşermedir ve toprak yemek doğru değildir. Doktora gidilmesi durumunda kan değerlerine bakılır ve eksik olan mineral ihtiyacını besinlerle karşılamak üzere doktor tarafından tavsiyelerde bulunulur.

KANSIZLIĞI GİDEREN BESİNLER

-ET (KIRMIZI VE BEYAZ)

Kırmızı et içerisinde bol demir içerdiği için kansızlığı gidermekte etkilidir. Beyaz et de keza öyledir.

-BALIK

B-12 vitamini içeren balık, kan üretimi için gereken B-12 ihtiyacını karşılar ve kansızlığa iyi gelir.

-YUMURTA

İçeriğinde demir ve B-12 bulunan yumurta, kansızlık sorunu yaşayan kişilere her gün mutlaka tüketilmesi önerilen besinlerdendir.

-KURUBAKLAGİLLER

İçeriğinde çok fazla demir bulunan bu yiyecek grubunun düzenli tüketiminin kansızlığa iyi geldiği gözlemlenmiştir.

-PEKMEZ

İçeriğinde demir bulunan pekmezin her gün birkaç kaşık şeklinde tüketimi kansızlığa iyi gelmektedir.

-PORTAKAL, MANDALİNA, LİMON, GREYFURT

Turunçgiller, içinde bulunan C vitamini sayesinde demir emilimini artırır ve kan üretimine destek olur.

Özellikle kış aylarında daha fazla etkisini gösteren kansızlıktan korunmak için beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Kan yapıcı yiyecekler bol miktarda ve düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

B-12 VİTAMİ

B-12 vitamini kan üretimi için ve kan hücrelerinin sağlıklı olup işlevini yerine getirebilmesi açısından çok önemlidir. B-12 vitamini içeren besinler; kırmızı et, süt ürünleri, yumurta, balıktır. Ayrıca B-12 takviyeleri de bulunmaktadır.

DEMİR

Demir, kanın yapısında bulunan önemli bir mineraldir. Eksikliğinde anemi (kansızlık) görülmesi muhtemeldir. Kırmızı et, ciğer, sakatat, ıspanak, brokoli, mercimek, kuruyemişler (fındık, badem, ceviz), tahıllar, fasulye gibi besinler zengir demir içeriğine sahiptir. Ek takviyelerle de ddemir ihtiyacı giderilebilir. Kan hücresi üretiminde demir mineralinin etkisi çok önemlidir.