Kaynatılmış Soğan Suyu Gerçekte Faydalı Mı? Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

Son dönemin en çok merak edilen kürlerinden biri de soğan suyu kürü. Peki soğan suyu gerçekten faydalı mı?

Kaynatılmış Soğan Suyu Gerçekte Faydalı Mı? Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 25 Ocak 2022 23:27

Yaz kış sofralarımızdan eksik olmayan soğan aslında çok faydalı bir sebze. Bağışıklık sistemini güçlendiren sebzelerden biri olan soğan, kaynatılınca da şifa deposuna dönüşüyor.

Sosyal medyada son dönemde soğan suyu içerek şifa bulduğunu söyleyenlerin sayısı hızla artıyor. Yapılan araştırmalarda ise soğan suyunun faydalarını doğrulayan bilgilere ulaşıldı. 

Soğan suyunun faydaları hakkında en kapsamlı bilgilendirmeyi ise Milliyet gazetesi yayınladı. Milliyet gazetesinde yayınlanan haberde soğan suyunun faydaları tek tek sıralandı. En önemli faydaları arasında ise kalp sağlığına iyi gelmesi yer alıyor.

İşte Milliyet'in derlemesine göre soğan suyunun 4 önemli faydası..

Kaynatılmış Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

1) Kanserli Hücreleri Öldürür

Kaynatılmış soğan suyunun en önemli faydaları arasında kansere karşı savaşması olarak bilinir. Düzenli olarak tüketildiği takdirde kanserli hücreleri öldürür. Kaynatılmış soğan suyu polifenoller içermektedir. Bu sayede kanserli hücrelerin gelişimi önlenir. Kaynatılmış soğan suyu tam anlamı ile doğal bir antioksidandır. Kansere karşı vücudu tam anlamı ile koruyan kaynatılmış soğan suyu doktorlar tarafından önerilmektedir.

thumbs-b-c-5e138e55a0a61df6d9c960e5873b4bee.jpg

2) Kalp Sağlığına İyi Gelir

Kaynatılmış soğan suyunun bilindik faydaları arasında kalp sağlığına iyi geldiğidir. Kalbi koruyan ve kalp hastalıklarının gelişmesini engelleyen kaynatılmış soğan suyu doğal bir antioksidandır. Aynı zamanda bir iltihap önleyicidir. Kan damarı sertleşmesi gibi kan damarı tıkayıcı hastalıkların önüne geçmesini sağlar. Düzenli olarak tüketildiği durumlarda kalp sağlığına olumlu etki eder.

3) Saçın Uzamasına Yardımcı Olur

2064311.jpg

Soğan suyu kaynatıldığı durumlarda saç sağlığına da olumlu etki eder. Bundan dolayı kaynatılmış soğan suyunu saçlarınıza uygulayarak saçlarınızı daha gür ve güzel bir hale getirebilirsiniz. Kaynatılmış soğan suyu sülfür içermektedir. Sülfür de hem saçın uzamasını sağlar hem de saçların daha güzel görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca eğer saç dökülmesi gibi problemlerle de karşı karşıyaysanız yine kaynatılmış soğan suyu kullanabilirsiniz. Saçkıran gibi hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

4) Kemik Sağlığına Etki Eder

Kaynatılmış soğan suyu kemikleri de güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Kaynatılmış soğan suyu peptit içermektedir. Kemik sağlığına etki eder. Kemik erimesi gibi problemleri ortadan kaldırır. Eğer kemik sağlığınıza etki etmek istiyorsanız kaynatılmış soğan suyu tüketebilirsiniz.