Kırmızı Et Tüketenleri İlgilendiren Uyarı! Kanser Olabilirsiniz

Kırmızı Et bir çok araştırmada faydalı besinlerden biri olarak gösteriliyordu. Ancak ezberleri bozan bir açıklama yapılarak kırmızı etin kanser ve kalp hastalıklarına neden olabileceği öne sürüldü.

Kırmızı Et Tüketenleri İlgilendiren Uyarı! Kanser Olabilirsiniz
Yayınlanma Tarihi : 02 Mart 2022 01:56

Son bir kaç gündür dünya basınında yer alan kırmızı et araştırması , Türkiye medyasında da gündem konusu oldu. Sözcü'den tutunda Mynet'e kadar çok sayıda yayın kuruluşu kırmızı etteki kanser tehlikesini haberleştirdi.

Fiyatı pahalı olan Kırmızı eti şimdilerde çok fazla tüketemiyor olabilirsiniz. Ancak uzmanlara göre zaten gereğinden fazla kırmızı et tüketmek çok zararlı. Hatta kırmızı et tüketmeyenlerin çok daha sağlıklı olduğuna dair araştırmalar yayınlanıyor.

Ancak yayınlanan son araştırma ben kırmızı etten asla vazgeçemem ve pahalı da olsa mutlaka tüketirim diyenleri üzecek türden oldu.

Binlerce kişi üzerinde yapılan bir araştırma bilinenleri alt üst etti. Kırmızı et tüketenler üzerinde yapılan araştırmadan çıkan sonuç aslında kırmızı etin fazla tüketilmesi durumunda sağlık açısından tehlikeli olabileceğini ortaya koydu. 

Kırmızı et konusunda yapılan bu araştırma üstelik dünyanın en saygın üniversitelerinden biri yapıldı. Araştırmanın ciddiyeti de işte bundan büyük önem taşıyor. 

İhlas Haber Ajansı dünyaca ünlü bir üniversite tarafından yapılan kırmızı etle ilgili araştırmanın sonuçlarına ve uzman görüşüne yer verdi. 

3346901.jpg

Oxford Üniversitesi’nden Cody Watling ve arkadaşlarının yapmış olduğu çalışmada 40 ile 70 yaş arasındaki 472 bin kişi incelendi, çalışmanın sonuçları BMC Medicine dergisinde yayınlandı. Çalışmanın sonuçlarını değerlendiren Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, fazla kırmızı et tüketiminin kanser hastalığı üzerinde önemli etkisi olduğunu söyledi:

BALIK TÜKETENLERDE YÜZDE 20 DAHA AZ

– Çalışmanın sonucunda haftada 5 defadan fazla et tüketenlere kıyasla kanser riski vejetaryen ve veganlarda yüzde 14, et olarak sadece balık tüketenlerde yüzde 10 ve haftada 5 veya daha az et tüketenlerde ise yüzde 2 daha az olarak bulunmuş.

2911237.jpg

– Haftada 5 ya da daha az et tüketenlerde, haftada 5 defanın üzerinde et tüketenlere göre bağırsak kanseri riski yüzde 9 daha az olarak bulunmuş. Yine haftada 5 üzeri et tüketen erkeklere kıyasla prostat kanseri riski vejetaryenlerde yüzde 31, et olarak sadece balık tüketenlerde yüzde 20 oranında daha az. Meme kanseri riski de vejetaryen kadınlarda haftada 5 üzeri et tüketenlere göre yüzde 18 daha az bulunmuş.

1505012.jpg

AKDENİZ TİPİ BESLENME

– Gözlemsel bir çalışma olması nedeniyle kesin hüküm kurmak da mümkün değil. Ama Akdeniz tipi beslenmenin başta kanser olmak üzere sağlık açısından en ideal beslenme biçimi olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek miktarda zeytinyağı, meyve ve sebzeler, tam tahıllar, baklagiller, orta düzeyde yumurta, balık, kümes hayvanları ve süt ürünleri ile düşük düzeyde kırmızı et ve et ürünlerinin tüketimi bu beslenme tarzının özellikleri.

Kaynak: İHA

İlgili Haberler