Kıyamet Günü Varyantı yaklaşıyor her şey çok farklı olacak denilerek Korovirüsün bitiş tarihi duyuruldu

'Kıyamet günü varyantı' sonrası her şeyin farklı olacağı öne sürüldü. Hürriyet gazetesi çarpıcı bilgiler paylaştı

Kıyamet Günü Varyantı yaklaşıyor her şey çok farklı olacak denilerek Korovirüsün bitiş tarihi duyuruldu
Yayınlanma Tarihi : 09 Ağustos 2021 17:58

2019'un son günlerinde Çin'in Wuhan kentinde gizemli bir virüs tespit edilmiş ve virüsün akciğerleri hedef aldığı duyurulmuştu. O tarihten itibaren bir çok ülke gerekli önemleri almamış hatta virüsü ciddiye almamıştı bile.

Türkiye'de ise bazı kimseler bize bir şey olmaz Kelle paça içer ve sarımsak yer kurtuluruz diyerek işi dalgaya  almıştı.

Ancak sonrasında bir görüldü ki iş ciddi. Virüs giderek Dünyanın dört bir yanına yayıldı ve toplamda 200 milyondan fazla insana bulaştı.

4 Milyondan fazla kişi ise Korona virüse karşı hayatını kaybetti.. 

Ancak gelen son bilgilere göre son günlerde korona virüs vaka artışlarının sorumlusu olarak gösterilen Delta bilim dünyasının gündeminde olan tek varyant değil. Son  bir kaç haftadır Bilim Dünyası Kıyamet Günü Varyantı'na kilitlendi. Hatta konuyla ilgili İngiltere Hükümetine sunulacak bir rapor bile düzenlendi

Bu kapsamda İngiltere'de yapılan araştırma da sırasıyla Alfa, Beta, Delta ve Gama gibi daha bulaşıcı ve ölümcül varyantların birkaçının birleşmesiyle bir "süper varyant"ın (Kıyamet Günü varyantı) ortaya çıkabileceği iddiası  öne sürüldü.

Konuyla ilgili olarak Hürriyet gazetesinde yayınlanan haberin bazı başlıkları şu şekildeydi:

Zira İngiltere'de yapılan bir araştırma Alfa, Beta, Delta ve Gama gibi daha bulaşıcı ve ölümcül varyantların birkaçının birleşmesiyle bir "süper varyant"ın (Kıyamet Günü varyantı) ortaya çıkabileceği iddiasını ortaya attı.

Hürriyet'in aktardığına göre; İngiltere’de Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu (SAGE) tarafından yayınlanan raporda yeni bir koronavirüs varyantının yüzde 35'lik ölüm oranına sahip olan MERS kadar ölümcül olabileceği bilgisi yer aldı.

Hükümete danışmanlık yapan SAGE'de görev alan bilim insanları tarafından hazırlanan raporda söz konusu mutasyonun aşılara ve ilaçlara karşı daha dirençli bir yapıda olabileceğinin de altı çizildi.

Ancak bu konuda uyarılar bununla sınırlı değil... Koronavirüsün kendi yönetimindeki Wuhan Viroloji Laboratuvarı'ndan sızdığı iddiası nedeniyle 'yarasa kadın' olarak da anılan Prof. Shi Zhengli'den de benzer açıklamalar gelmişti.
 
'Yeni varyantlar ortaya çıkmaya devam edecek' diyen bilim insanı 'Kıyamet Günü' mutasyonu olarak adlandırılan daha ölümcül bir varyantın karşımıza çıkmasının an meselesi olduğunu belirtti.

People's Daily'ye kouşan Dr Zhengli 'Enfekte vakaların sayısı çok fazla olduğundan, bu koronavirüsün mutasyona uğraması ve seçilmesi için daha fazla fırsat sağladı' dedi.

Son olarak Newsweek dergisinin 'Kıyamet Günü Varyantı'nı kapağına taşıması sonrası dünya tabiri caizse ikiye bölündü. Bazı bilim insanları bu senaryoları kesin dille reddetti.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, bir grup virolog meslektaşlarının 'korku tacirliği' yaptığını iddia eden bir makale kaleme aldı. Söz konusu makale Fox News tarafından yayınlandı.
 
Son dönemde bilim dünyasından gelen açıklamaları 'korku tellallığı' olarak değerlendiren Dr. Tracy Beth Høeg, 'Epidemiyologlar ve bulaşıcı hastalık doktorları varyantları incelemeye devam etmeli, ancak halkın varyantların giderek daha da kötüleşmesi konusunda endişelenmesi bence sağlıklı değil.'

İngiliz hükümeti için hazırlanan rapor bir de iyi senaryoya ev sahipliği yapıyor... Araştırmaya göre, Kovid mutasyonlarının sürmesi ile virüsün daha az ciddi hastalığa neden olma potansiyeline sahip olması 'uzun vadede gerçekçi bir olasılık' olarak değerlendirildi.

Bu senaryo ile ilgili araştırmacılar 'Başka bir deyişle, bu virüs soğuk algınlığına neden olan diğer insan CoV'leri gibi olacak, ancak ağırlıklı olarak yaşlılarda veya klinik olarak savunmasız kişilerde çok daha az şiddetli hastalık olacak' ifadelerine yer verdi.

İngiliz Mirror gazetesinde yer alan habere göre, koronavirüs pandemisinin büyük bir kısmını Eylül ayı sonuna kadar arkamızda bırakacağız.

Kaynak: hürriyet gazetesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum