Koklandığında bile beyni güçlendiren hafızayı tazeleyen bitki! Hafıza performansını artırıyor

Bazı bitkiler beyni güçlendiriyor ve hafızayı geliştiriyorlar! O bitkiler arasında biberiye en dikkat çekenlerinden. Baharat olarak kırmızı et yemeklerine de eklenen biberiye tam bir mucize çıktı

Koklandığında bile beyni güçlendiren hafızayı tazeleyen bitki! Hafıza performansını artırıyor
Yayınlanma Tarihi : 27 Mayıs 2022 14:22

Biberiye daha çok Akdeniz bölgesinde yetişen çalı türünde bir bitkidir. Eskiden ot denilir yanından geçilirmiş. Sonraki zamanlarda da biberiye mutfaklarda kullanılmaya başlanmıştır. Kokusu oldukça keskin olan biberiye çok faydalı bitkilerden biridir. 

Yapılan araştırmalara göre biberiyenin kan dolaşımını desteklediği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca biberiyenin idrar söktürücü özellikleri olduğu da bilinmektedir. Saç sağlığına da faydaları bulunan biberiyenin bu etkisi nedeniyle şampuanlarda da sıkça biberiye özü üreticiler tarafından kullanılmaktadır. 

Güçlü bir iltihap önleyici olan biberiye şifa deposu bir bitkidir.

BİBERİYE NASIL KULLANILIR?

Biberiye daha çok çay olarak tüketilmektedir. Kuru veya yaş biberiyeyi çay yaparak tüketebilirsiniz.

NASIL yapılacak?

Bir tutam biberiyeyi kaynayan suya ekleyin ve 10 dakika boyunca demleyerek ardından süzün. Sonrasında ise bal ve limon ekleyerek çayınızı tatlandırabilirsiniz. Genellikle bal ekleyenler de olmaktadır. 

babette-landmesser-wl-z9lbwksi-unsplash.jpg

KAVURMA YAPARKEN DE KULLANIN

Kırmızı et yemeklerinde de biberiye kullanabilir. Özellikle kavurma yaparken ete biberiye çok iyi bir lezzet katmaktadır.

Türk mutfağından da eksik olmayan biberiyenin pek bilinmeyen bir özelliği daha ortaya çıktı.

Habertürk tarafından yayınlanan bir haberde; Biberiyenin hafıza üzerindeki etkisine yer verildi. Beyni güçlendirdiği belirtilen biberiyenin bu konuda tam bir mucize olduğundan söz edildi. İhlas Haber Ajansı tarafından paylaşılan haberi derleyen Habertürk'te şu satırlara yer veriliyor. 

BİLİM İNSANLARI GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI

İngiltere'deki Northumbria Üniversitesi araştırmacıları, biberiye koklayan yaşlı insanların kısa süreli hafıza performansının yüzde 15 oranında arttığını keşfetti. Bu bağlamda biberiye koklamanın beyin fonksiyonlarını güçlendirdiği belirtildi. 

Diyetisyen Melisa Karataş'ın da bu konuyla ilgili bazı değerlendirmeleri var. O değerlendirmeler şu şekilde.

Sağlıklı ve dengeli beslenme için biberiye türevi aromatik bitkilerin, diyetisyen önerisiyle beslenme planına entegre edilebileceğini belirten Karataş, “Amerikan tarzı steak house restoranlarının dünya genelinde yaygınlaşmasıyla beraber, evlerimizde de biberiye tüketimi arttı. Biberiye tüketiminin artışı ile birlikte akademi dünyası biberiye tüketiminin muhtemel fayda ve zararlarının tespiti için çeşitli araştırmalar yapmıştır. İngiltere’deki Northumbria Üniversitesi araştırmacıları, biberiye koklayan yaşlı insanların kısa süreli hafıza performansının yüzde 15 oranında arttığını keşfetti. Bu bağlamda biberiye koklamanın beyin fonksiyonlarını güçlendirdiği belirtildi” diye konuştu.

manuela-bohm-0ag8erod0qm-unsplash.jpg
ALZHEIMER HASTALIĞINA YAKALANMA RİSKİNİ AZALTABİLİR


Biberiyenin sağlık açısından bazı diğer faydalarına dikkat çeken Karataş, “Biberiye ile ilgili yapılan çalışmalar neticesinde biberiye tüketiminin hafızayı güçlendirmenin yanı sıra konsantrasyonu yüzde 45 oranında artırdığı tespit edilmiştir. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Kalp ve damarların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Sinir sistemini gevşetir ve yatıştırır” ifadelerini kullandı.

HAFIZANIZI GÜÇLENDİRMEK İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER

Akdeniz diyeti uygulamaya özen gösterin. Sıkça bulmaca çözün ve kitap okuyun. Aynı zamanda da stresten uzak durun. Alışveriş listesi tutmaya özen gösterin. Aynı zamanda da egzersiz yapmaya dikkat edin. Ayrıca balık tüketmeye dikkat edin. Ve mutlaka  ıspanak, kuşkonmaz ve brokoli gibi K vitamini zengini sebzeleri sofranızda bulundurun. Bu besinlerde hafıza için oldukça etkili besinlerdir. 

İlgili Haberler