Korona Aşısı Yaptırdıktan Sonra Kol Ağrısını Geçirmek İçin Bu Önlemleri Uygulayın!

Dünya çapında çok sayıda insan korona aşısını yaptırdıktan sonra görülen bazı semptomların yanı sıra kol ağrısı insanlar arasında en yaygın etkilerden biri olmuştur.

Korona Aşısı Yaptırdıktan Sonra Kol Ağrısını Geçirmek İçin Bu Önlemleri Uygulayın!
Yayınlanma Tarihi : 05 Kasım 2021 01:55

Ancak belirtmekte fayda var, uzmanlar bu ağrının endişe yaratmadığını, aksine vücuttaki bağışıklık sisteminin doğal bir tepkisi olduğunu ve ağrı semptomlarının üstesinden gelmek için aşı yaptıranların yapması gereken prosedürler ve egzersizler olduğunu söylüyor.

O yüzden bu başlıkta sizlere korona aşısı yaptırdıktan sonra kol ağrılarından kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz en öne çıkan işlem ve egzersizleri sunacağız.

Aşıyı Yaptırdıktan Sonra Kol Ağrısını Hafifletmek İçin Ne Yapılmalıdır?

İlk adım olarak kişi, aşıyı yaptırdıktan sonra ağrıyı gidermek için aşağıdaki prosedürlere uymalıdır:

Kolu hareket ettirmek: Aşıyı yaptıran kişi elini sürekli hareket ettirmelidir, çünkü enjeksiyondan sonra kol bölgesinde bağışıklık hücreleri toplanır ve bu da bu bölgede tahrişe ve kızarıklığa neden olur. Elini hareket ettirmek bu toplanmayı ve tıkanıklığı azaltır, diğer komplikasyonlar ve enfeksiyonları önler.

Kompresler: Ağrı dayanılmaz ve kişiye rahatsızlık veriyorsa, bölgeyi serinletecek, kızarıklık ve tahrişi azaltacak soğuk kompresler kullanabilir.

Dinlenme: Kişi, aşıyı yaptırdıktan sonraki ilk gün dinlenmeye ve kendisini sağlık komplikasyonlarına maruz bırakacak herhangi bir büyük çaba göstermemeye söz vermelidir.

Su için: Doktorlar, dehidrasyonu önlemek için aşı yapıldıktan sonra bol miktarda su içilmesini tavsiye ediyor.

Ağrı kesiciler: Reçetesiz satılan bazı ağrı kesicileri alabilirsiniz.

Korona Aşı Yaptırdıktan Sonra Kol Ağrısını Hafifletmek İçin Egzersizler

Kişi önceki prosedürlerin kendisine iyi gelmediğini hissederse ve ağrı devam ederse, aşağıdaki ev egzersizlerini yapabilir:

Omuz fleksiyonu: Bu egzersiz sırasında kişi duvara bakacak şekilde durmalı ve ellerini dirsek hizasında duvara koymalı, ardından ellerini duvarın üst kısmına doğru yavaşça hareket ettirmeye başlamalıdır, ancak düz dirseklere yapışmalıdır. Bu egzersizi arka arkaya 3 kez yapabilirsiniz.

Kol baskısı: Kişi ayakta durmalı ve dirsekler bükülü olarak ellerini göğsünün önüne koymalı, sonra kollarını dirsekler düzleşene kadar yukarı kaldırmalıdır. Bu egzersizleri 3 kez yapmak gerekir.

Son olarak, ağrının iki haftadan fazla sürmesi veya dayanılmaz olması durumunda bir uzmana danışmanın en iyisi olduğunu unutmamalısınız.