Kötü Haber Vatandaş Şaşkın Yıllardır Ücretsiz Satılan İlaçlar Artık Paralı Olacak

SGK tarafından alınan son karar vatandaşları üzecek. Çok sayıda ilaç artık paralı satılacak..

Kötü Haber Vatandaş Şaşkın Yıllardır Ücretsiz Satılan İlaçlar Artık Paralı Olacak
Yayınlanma Tarihi : 10 Eylül 2021 19:45

Yıllardır ücretsiz olan bazı  ilaçların artık paralı olacağına dair bir haber sosyal medyada paylaşıma sokulmuştu. Konunun maalesef doğru olduğu orta çıktı.

Uzun yıllardır ücretsiz olarak verilen bazı ilaçlar artık paralı satılacak. Vatandaşın endişesi ilerleyen süreçte başka ilaçların da paralı olabilmesi tehlikesi.

Şimdilik alınan kararda hangi tarz ilaçların ücretli olacağı da duyuruldu.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yeni kararlarına göre reçetelere yazılan ve yurttaşların yıllarca ücretsiz aldığı  alabildiği 52 ilacın artık ödemeyeceği belirlendi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan ödenmeyecek ilaçların arasında, kas gevşetici kremler, ağrı kesici ve iltihap giderici spreyler, pandemi döneminde en çok kullanılan ağız ve boğaz spreyleri, bebeklerin diş çıkarırken ağrılarında kullanılan diş jellerinin olduğunu dile getirdi.

Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'nin haberine göre, eşdeğer ilaç taban fiyat uygulaması da yüzde 5’e düşürüldü. Saydan, yapılan değişiklikle ilgili “SGK, 15 Ekim’den sonra 52 ilacı geri ödemeyecek ve tebliğden beş işgünü sonra 147 ilacı da on günde birer kutu olacak şekilde ve kurumun belirleyeceği sabit bir fiyattan ödeyeceği için vatandaşın vereceği fiyat farkı da daha çok olacak.

Ayrıca eşdeğer fiyat referans bandı farkları ise yüzde 10’dan yüzde 5’e çekildi. Eşdeğer ilaçlardan alınacak farklar yüzde 5 artmış oluyor. Vatandaşın cebinden çıkacak fiyat farkı fazlalaşmış olacak” dedi. 


BAŞKA İLAÇLAR DA OLACAK


Sağlıkta tasarruf yapılamayacağını belirten Saydan, şunları söyledi: “Bu düzenlemenin bir başlangıç olduğunu başka ilaç gruplarının da yavaş yavaş ödeme kapsamından çıkacağını düşünüyoruz. Vatandaşın ilaçlara ulaşımı engellenmiş ve cebinden ilaç için çıkacak olan ücret fazlalaşmış olacak. Her şeyden tasarruf edilir ama sağlıktan tasarruf edilmez.”

EŞİTSİZLİK ARTACAK


İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu ise “Geri ödeme kapsamından çıkarılan ilaçların fiyatlarında bir süre sonra belirgin artışlar olduğuna, alım gücü düşen vatandaşların bu ilaçlara erişemediğine daha önce pek çok kez tanık olduk. Sağlığa erişimde eşitsizliğin daha da artacağı ortadadır. Alınan bu kararlar, sağlığı koruma görevi üstlenen sosyal devlet anlayışına uygun değildir. Kararların gözden geçirilmesi, yanlıştan bir an önce dönülmesi çağrısında bulunuyor ve bir kez daha vurguluyoruz: Sağlıkta tasarruf olmaz” dedi.

Söz konusu gelişme çok sayıda vatandaş tarafından eleştirildi. Bugüne kadar ücretsiz olarak almış olduğumuz ilaçları ücret vererek almak istemiyoruz diyen vatandaşların kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdiler.

İlgili Haberler