Kuduz nasıl bulaşıyor? Kuduz hakkında bilinmesi gerekenler

Bir çocukta kuduz vakasının tespit edilmesinin ardından herkes kuduz nasıl bulaşır araştırmaya başladı.

Kuduz nasıl bulaşıyor? Kuduz hakkında bilinmesi gerekenler
Yayınlanma Tarihi : 04 Kasım 2022 23:43

Kuduz virüsü, enfekte canlıların tükürüğü yoluyla yayılır. Herhangi bir memeli, yani yavrusunu emziren hayvan türlerinin tamamı kuduz virüsünü başka türlere bulaştırabilir. Enfekte hayvanlar, başka bir hayvanı veya kişiyi ısırarak virüsü yayabilir.

yanlış bilinen bir konuya değinmekte fayda var. Kuduzun sadece köpeklerden bulaştığı sanılıyor.

Oysa kedilerden de bulaşma olasılığı yüksek!

Hayvan pençesini yaladıktan sonra tırmaladıysa kedi tırmalaması ile kuduz bulaşma olasılığı oldukça yüksektir. Ayrıca, kediler tırnakları ile birçok virüsü size bulaştırabilirler bunlardan en tehlikelisi ise kuduzdur. Kuduzun dışında birçok hastalık da bulaştırma ihtimalleri yüksektir.

bu yüzden evde kedi besleyen çok sayıda kişi kedilerine kuduz aşısı yaptırmak zorundadır. hali hazırda avrupa birliği ülkelerine türkiye'den evcil hayvan götürülürken kuduz mikrobunun bulaşmaması için kuduz aşısı ve kuduz testi zorunluluğu da bulunmaktadır.

Sosyal medyada kuduzun sadece köpeklerden bulaşabileceğine yönelik algı var. Oysa buda yanlış Türkiye'de kuduza yakalanma ihtimali olan türler, köpek, kedi, sığır, koyun, keçi, at, eşek gibi evcil ve kurt, tilki, çakal,, ayı, sansar, kokarca, gelincik gibi yabani hayvanlar olarak sıralanmaktadır.

İnsanlardaki kuduz belirtileri nelerdir?

  • Isırılan vücut bölgesinde duyu değişikliği,
  • Felç),
  • Yutma güçlüğü,
  • Sudan korkma,
  • Bilinç kaybı,
  • Kasılmalar,
  • Kaygı bozuklukları.

Bu belirtiler ciddi belirtilerdir! Kuduz riskinden korunmak için herhangi bir hayvan tarafından ısırıldığınızada Her olasılığa karşı kuduz serumu ve aşısı yapılmalıdır. kedi veya Köpeğin ağzında kuduzdan başka diğer hastalık yapan mikroplarında bulunabileceği düşünülerek yaraya hastanede mutlaka pansuman yapılmalıdır.