Maskeler Koruyor Diye Takıyorduk Ancak Uzman İsim Gerçek Etkinliğini Açıkladı

Korona virüs sonrasında hayatımıza giren maske sağlığımız için büyük önem taşıyor. Ancak uzman isimlerin maskelerle ilgili önemli bir uyarısı var.

Maskeler Koruyor Diye Takıyorduk Ancak Uzman İsim Gerçek Etkinliğini Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 15 Ağustos 2021 00:00

Koronavirüsten korunmak için maske takmak şart. Maskenin en az aşı kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ancak maske takımı konusunda yapılan bazı yanlışlar tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Örneğin bazıları aynı maskeyi gün boyu hatta ertesi gün bile kullanarak hem kendi sağlığını hem de çevredekilerin sağlığını tehlikeye atıyor. 

Maskelerle ilgili TRT Haber'de önemli bir uyarı yayımlandı. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Profesör Çağrı Büke maskelerle ilgili bilinmeyen gerçekleri anlattı.

MASKENİN KORUYUCUSU SÜRESİ NE KADAR?

En çok merak edilense taktığımız maskeler bizi ne kadar koruyor? Şaşıracaksınız maskenin koruyucu etkisi yaklaşık 4 saat kadar sürüyor. Bu konuyla ilgili Çağrı Büke TRT Haber muhabirine aynen şu açıklamayı yapıyor.

*******

Maskelerin koruyucu olabilmesi için ise doğru kullanım şart. Cerrahi maskelerin dünyada kabul edilen etkinliği 4 saatle sınırlı. Yani 4 saat sonra yeni bir maske kullanmanın zamanı gelmiş demek oluyor. Ancak bazı durumlarda bu süre dakikalarla sınırlanıyor. Özellikle nemli ve yağmurlu havalarda… Maskeyi taktıktan sonra hapşırmak ya da öksürmek de maskenin etkisini ortadan kaldırıyor.

****

ISLANAN MASKEYİ HEMEN DEĞİŞTİRMEK GEREKLİ

Öte yandan Büke'ye göre Islanan maskeyi vakit kaybetmeden temiz ve kuru bir maskeyle değiştirmek gerekiyor.

KULLANILMIŞ MASKE NASIL ATILMALI?

Maskelerle ilgili uyarısını sürdüren Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Profesör Çağrı Büke kullanılmış maskelerin ise özenle atılması gerektiğini belirtiyor:

“Ağzımızdaki mikroorganizmalar, pek çok bakteri, virüs de var. Ağzımızda flora bakterileri de var bunları da yayabiliriz. Bir torbanın içerisine atıp torbanın ağzını kapatıp, kimsenin eliyle temas etmeyecek şekilde ve doğrudan çöp kutusuna atmak gerekiyor.”

Çevreye duyarsızca atılan maskeler doğa için de tehlikeli. 

Tıbbi maskenin doğada kaybolma süresi 400 yıl…

Eldivenlerin ise 500 ila 1000 yıl sürüyor.

YIKANABİLİR MASKELER NASIL KULLANILMALI?

Kullan at maskeler kadar birde hayatımıza girmiş olan yıkanabilir maskeler var. Bu maskelerle ilgi de uzmanların önemli uyarıları bulunuyor. 

Maskeleri yıkarken kumaşı zayıflatmadan bakteri ve virüsleri temizlemek için sıcak bir ortak kullanılmalı aynı zamanda da ılık su tercih edilmeli. Çok fazla kaynar suyla yıkayacağınız maskelerin koruyucu etkisi yok olmaktadır. 

MASKELER ÜTÜLENEBİLİR Mİ?

Bir diğer uyarı da maskelerin ütülenmesiyle ilgili. Bu konuda da uzmanların önemli açıklamaları var. Maskenizi ütüleyerek de mikropları öldürebilirsiniz. Fakat bu konuda da dikkat etmeniz gereken bir uyarı var maskenin kenarlarının ve dikişlerinin yüze takılmasını sağlayan lastiklerinin yani tüm yüzeylerinin iyice ısıya maruz kalmasına dikkat edilmesi gerekiyor.. Kağıt maskelerin yalnızca 1 kez kullanılabileceğini de sakın unutmayın.. 

Görüldüğü gibi maske her ne kadar koruyucu olsa da özensiz maskeler korumayabiliyor.. Bu yüzden maske kullanımında mutlaka dikkatli olmak ve asla eski maskeleri tekrar kullanmamak gerekiyor..

İlgili Haberler