Merakla Bekleniyordu Üçüncü doz Yapılan BioNTech aşısının yan etkileri belli oldu

Bazı ülkeler üçüncü doz olarak BioNTech aşısı vurmaya başladı. Korona virüs salgınına mücadelede kullanılan BioNTech'in üçüncü doz etkileri de belli oldu..

Merakla Bekleniyordu Üçüncü doz Yapılan BioNTech aşısının yan etkileri belli oldu
Yayınlanma Tarihi : 11 Ağustos 2021 17:44

Dünyanın dört bir tarafında korona salgınına karşı aşılama devam ediyor. Ancak bazı ülkeler iki doz aşının yeterli olmayacağını düşünerek üçüncü doz aşılamaya başladılar.

Kimileri üçüncü doz aşılamanın şimdilik gereksiz olduğunu düşünürken kimilerinin ise bu konuda çekinceleri var.

En çok merak edilense üçüncü doz aşılama sonrası yan etkilerin ne olacağıydı. Bu konuda da kapsamlı bir veri henüz yayınlanmamıştı. Bugün ise bazı basın ve yayın organlarında üçüncü doz aşılamayla ilgili kritik bilgiler yayınlandı.

*************

İsrail'de yapılan çalışmanın ayrıntıları dijitalgaste.com adlı internet haber sitesinde paylaşıldı. Haberde üçüncü doz aşılamanın yan etkileri hakkında bilgiler veriliyor..

Koronavirüs salgınına karşı çok hızlı ve etkili bir aşılama süreci geçirdikten sonra Delta varyantı ile birlikte zorlanmaya başlayan İsrail’de üçüncü doz aşı ile ilgili çarpıcı sonuçlar geldi.

**********

Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısının üçüncü dozunu yaşlılar üzerinde kullanmaya başlayan İsrail’de yapılan bir araştırma üçüncü dozun insanlar üzerindeki yan etkisini ortaya çıkardı. 30 Temmuz 1 Ağustos tarihleri arasında koronavirüs aşısı olan 4.500 kişinin yaşadığı yan etkileri aktaran araştırmada insanların yüzde 31’i “iğne vurulan yerde bir ağrı ve sızı” hissettiğini söyledi.
 
Sadece yüzde 0.4’ü nefes almakta zorluk yaşadıklarını söylerken, araştırmada incelenen grubun yüzde 1’i ise aşıdan sonra bir ya da daha fazla yan etki görüldüğü için medikal destek istediğini söyledi.

**************

Araştırmayı inceleyen yetkililerden Ran Balicer, “Bu araştırma üçüncü doz aşının diğer iki doza benzer yan etkiler oluşturduğunu gösteriyor. Bu sonuçlar yan etkilerin çok şiddetli olmadığını gösteriyor ve bağışıklık sağlamanın daha önemli olduğunu ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Üçüncü doz aşılama öte yandan Türkiye'de de gündeme geldi. Bu konuda şimdilik bir zorunluluk olmamasına rağmen öncelik olarak aşı olmayan 20 milyon vatandaşın aşı olması için çalışmalar yürütülüyor.

Şimdiye dek nüfusun büyük bir bölümü Türkiye'de iki doz aşısını olmuş durumda:

Kaynak : dijitalgaste.com - Ulusal post

İlgili Haberler
Sağlık Haberleri