Mide neden ağrır? Mide ağrısının nedenleri

Mide ağrısı, özellikle yetersiz beslenme, stres, aşırı sigara, alkol tüketimi ve kafein alımından kaynaklanan her yaşta yaygın bir sorundur.

Mide neden ağrır? Mide ağrısının nedenleri
Yayınlanma Tarihi : 28 Kasım 2022 21:53

ULUSAL POST - Çoğu kısa vadelidir; neden ortadan kalktığında ağrı kaybolur. Gastrit ayrıca reflü gibi mide problemlerinden de kaynaklanabilir. Hafif ve geçici olan mide ağrıları evde kolay bir bakımla tedavi edilebilir. Mideye iyi gelen bitki ve çaylar kullanılabilir, pratik önlemlerle tekrarlaması önlenebilir. 

Ağrı aniden gelerek daha da kötüleşirse, derhal tıbbi yardım isteyin. Ağrı, ciddi bir mide hastalığının belirtisi olabilir ve tıbbi müdahale gerektirir. Tedavi mevcut mide sorunlarına bağlıdır. İlaç genellikle diyetle birlikte kullanılır. Ağrı mide kanserinden kaynaklanıyorsa kemoterapi veya radyasyon tedavisi gibi kanser tedavileri ve ameliyat kullanılabilir. Tedavinin başarısı, hastanın talimatlara tam olarak uymasına bağlıdır. 

Mide Ağrısı Nasıl Hissedilir? 

Mide ağrısı, bir problemin veya hastalığın belirtisidir. Ağrı, sol üst karın bölgesinde hissedilir ve şiddeti hafif ağrıdan şiddetli akut ağrıya kadar değişebilir. Genellikle kısa ömürlüdür ve önemsizdir. Nedenine bağlı olarak yanma hissi gibi başka semptomlar da eşlik edebilir. Genellikle karın ağrısının ifadesi ile karıştırılır. Ancak karın içinde pek çok organ vardır ve tüm ağrı mide ile ilgili değildir. Çoğu zaman gaz sancıları da mide ağrısı olarak hissedilebilmektedir. 

Mide Ağrısının Tıbbi Sebepleri 

Gıda zehirlenmesi, bakteriyel enfeksiyon veya gastrointestinal soğuk algınlığı, viral enfeksiyon mide ağrısına neden olabilir. Ağrıya genellikle kusma ve ishal eşlik eder. Önleme: Ellerinizi sık sık yıkayın; pipet, kaşık, çatal, aksesuar, gözlük gibi kişisel kullanım eşyalarınızı kimseyle (çocuklarınız dahil) paylaşmayın. 

Gastrit: Gastrit, mide duvarının iltihaplanması, tahrişi veya aşınması nedeniyle gelişen akut veya kronik bir mide hastalığıdır. Her yaştan insan tarafından görülebilen akut gastrit tamamen tedavi edilebilir. Kronik gastrit, tıbbi tedaviyi desteklemek için sıkı bir diyet gerektirir. Diyet kötüleştikçe mide ağrısı ortaya çıkar. 

Ülser: Mukus tabakasının incelmesi, midede kanayan ağrılı açık yaralara neden olarak sindirim sistemini asitten veya asit içeriğindeki artıştan korur. Nedeni Helicobacter pylori adlı bir bakteri ise antibiyotiklerle tedavi edilir. Ayrıca ilaç tedavisi, diyet ve bazen ameliyat diğer sorunların tedavi seçenekleridir. 

Reflü: Mide ve yemek borusu birleşim yerindeki kapakçık gevşediğinde ve midenin içeriği yemek borusuna kaçtığında reflü semptomları başlar. Yanma hissine ek olarak aralıklı mide ağrısı eşlik edebilir. Mide sıvısının yemek borusuna girmesini önlemek için uzanın ve başınızı yüksekte tutmak için birkaç yastık kullanın. Reflü diyeti semptomları azaltabilir. 

Mide Ağrısı ve Kabızlık 

Kabızlığın ana nedeni lifli yiyecekler yememek olduğu gibi bağırsak hareketlerini yavaşlatabilir ve mide ağrısına neden olabilir. Kısaca normalinden aşırı fazla gaz üretebilir. Acil çözüm, bol miktarda lifli meyve ve sebze tüketmektir. Özellikle gaz üretecek yiyecekler yemeyin. Büyük miktarlarda sıvı tüketmek de önemlidir. 

Tüm ağrıların kaynağı mide olmayabilir. Bazen safra kesesi, bağırsak, karın bölgesindeki kalp gibi komşu organlarla ilgili sorunlar da mide ağrısına neden olabilir. Ağrının kaynağını belirlemek için eşlik eden semptomlara bakmak önemlidir. Bazen karın ağrısının nedeni belirlenemeyebilir ve ağrı birkaç saat veya gün içinde kaybolabilir. 

Mide Ağrısı Ne Zaman Tehlikeli Olur? 

Ağrı, midenin belirli bir bölümünü etkileyebilir ve ani bir şekilde kendini gösterebilir. Dayanılmayacak boyutlara ulaşan mide ağrıları ciddi sağlık sorunlarının bir işareti olabilir. Bilinmeyen bir nedenden kaynaklanan ani ağrı gelişimi hafif başlar, ancak zamanla şiddeti artabilir, bu da mide kanserinin ilk aşama semptomu olabilir. Bu durumda panik yapmayın ve ilgili bölümden randevu alın. 

Kalp krizi ayrıca mide ağrısına neden olabilir ve hatta sırtınıza veya başka yerlere çarpabilir. Perforasyon, kanama ve gıda zehirlenmesine bağlı olarak sürekli kusma, kan kusma, ishal ve mide ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Şiddetli mide ağrısı geçmezse (1-2 gün kesintisiz) hemen bir uzmana başvurmalısınız. Nedeni belirlenemeyen ani hafif ve aralıklı ağrılar göz ardı edilemez. 

ULUSALPOST.COM