Moderna, Çocuklar İçin Ürettiği Kovid-19 Aşısının Son Raporunu Açıkladı

ABD ilaç şirketi Moderna, çocuklar için ürettiği Kovid-19 aşısının etkili olup olmadığına ilişkin çalışmalarını tamamlayarak bir açıklama yaptı.

Moderna, Çocuklar İçin Ürettiği Kovid-19 Aşısının Son Raporunu Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 23 Mart 2022 19:39

Koronavirüs aşısı geliştiren şirketlerden biri olan Moderna, aşı çalışmalarını sürdürüyor. Çocuklar için geliştirilen yeni Moderna aşısının etkisi merak ediliyordu. Yapılan çalışmalar sonuç verdi ve Moderna konuyla ilgili bir açıklama yaptı. 

Şirketten yapılan açıklamada, 6 ay ila 5 yaş arası çocuklara yapılan iki adet 25 mikrogramlık Kovid-19 aşısının, 18 ila 25 yaş yetişkinlere vurulan iki adet 100 mikrogramlık dozla benzer bir bağışıklık tepkisi sağladığı belirtildi.

Açıklamada, çocuklara 28 gün arayla yapılan iki doz Kovid-19 aşısının sonucuyla ilgili "sağlam bir nötralize edici antikor yanıtı" alındığı kaydedildi.

Şirket, ürettiği Kovid-19 aşılarının 6 ay ila 2 yaş arası çocuklardaki Omicron varyantını önlemede yaklaşık yüzde 44 etkili olduğunu duyurdu.

Moderna, önümüzdeki haftalarda ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) çocukları aşılayabilmek için acil onay izni isteyecek.

Kaynak:Haber Kaynağı