Öğrendiğinizde ; Tuvalette o hatayı bir daha asla yapmayacaksınız

Tuvalet alışkanlığınızı gözden geçirin. Tuvalette yapılan bazı hatalar gerçekten sizi hasta edebilir

Öğrendiğinizde ; Tuvalette o hatayı bir daha asla yapmayacaksınız
Yayınlanma Tarihi : 10 Aralık 2022 16:32

Bir çok hastalığın tuvaletler aracılığıyla bulaştığı doktorlar tarafından çoğu kez açıklanmıştır. Tuvalet ihtiyacınızı giderirken ve tuvaleti temizlerken bu uyarılara mutlaka dikkat edin

Prof. Dr. Sezai Leventoğlu'nun internet sitesinde tuvalette çokça tekrar edilen hatalar sıralandı. Bu hatalardan uzak durmanız gerekiyor.

1.   Makat ve çevresini çok silmek

Elbette tuvaletinizi yaptıktan sonra temizlik çok önemli. Ancak eğer makat ve çevresini aşırı silerseniz cildinizi tahriş edersiniz. Tuvalet kağıdı sizin için yeterince temizleyici değilse ıslak mendil kullanın. Böylece cildinizi tahriş etmemiş olursunuz. Islak mendil kullanmak istemiyorsanız tuvalet kağıdını ıslatarak kullanmayı da deneyebilirsiniz.

 

2.  Sabunu durulamamak

Evet sabun durulamak kulağa ilginç geliyor ama ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre sabun köpükleri kuruduğunda bakteri toplamaya başlar. Bu bakteriler sabunu bir sonraki kullanımınızda da elinize geçer. Bu nedenle ellerinizi yıkamadan önce sabunu mutlaka yıkayın.

 

3.   Telefon kullanmak

Tuvalette telefon kullanmak neredeyse hepimiz için bir alışkanlık. Ancak tuvalette telefon kullanımı burada harcadığımız zamanı artırır ve uzun süre oturmak da hemoroidlere neden olabilir. Ayrıca bu alışkanlığın hiç hijyenik olmadığını da hatırlatmak gerekiyor.

 

4.   El yıkamamak

İnanması zor olsa da pek çok insan tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkamıyor. Ancak bulaşıcı hastalıklardan uzak durmak için ne olursa olsun tuvaletten çıkınca ellerinizi yıkamalısınız.

 

5.   Çömelmeyip oturmak

Çoğu kadın hijyen açısından umumi bir tuvalette oturmaktansa çömelmeyi tercih eder. Peki ya evdeki tuvaletlerde? Evet, evde de tuvalete oturmayıp çömelmek daha sağlıklı. Ancak bu hijyenle değil bağırsaklarınızın sağlığı ile ilgili. Çömeldiğiniz zaman boşaltım sisteminiz sorunsuz çalışır.

 

6.   Tuvalet fırçasını hemen geri takmak

Eğer tuvalet fırçasını klozeti temizledikten sonra hemen yerine koyuyorsanız bu alışkanlığı da bir an önce terk etmelisiniz. Çünkü bu durum bakteriler için nemli ideal bir üreme ortamı yaratıyor. Tuvalet fırçasını yerine geri koymadan önce tamamen kurumasını beklemelisiniz.

 

7.   Islak mendili klozete atmak

Hepimiz ıslak mendilleri temizlik sırasında işimizi kolaylaştırdığı için tercih ediyoruz. Islak mendilleri kullanmamızda sorun yok elbette ama onları klozete attığımızda kanalizasyon sistemini tıkayacaktır. Bu da bakterilerin tuvaletinize yayılmasına sebebiyet verebilir.

 

8.   Sifonu çekerken klozet kapağını açık bırakmak

Evet tuvaleti kullandıktan sonra sifonu çekiyoruz ama bu yetmiyor. Klozet kapağı kapalı olmadığında klozetteki bakteriler siz fark etmeden havada uçuşuyor. Bu nedenle sifonu çekerken klozet kapağını kapalı tutmayı unutmayın.

 

9.   Klozet kılıfı kullanmak

Birçok kişi umumi tuvaletlerde klozet kılıfı kullanmanın sağlıklı olduğunu düşünür ancak bu kılıflar oldukça kirlidir. Elbette kullan at klozet kılıflarını kullanmanızda bir sakınca yok. Sadece bu kılıflar konusunda dikkatli olmalısınız.

 

10. Dışkılama için fazla zorlamak

Eğer dışkılama için kendinizi fazla zorlarsanız anal çatlaklara ve hemoroidlere sebebiyet verebilirsiniz. Kendinizi zorlamak yerine boşaltım sisteminizin daha düzgün çalışması için çömelmeyi deneyebilirsiniz. Ama eğer dışkılama sorununuz uzun sürerse mutlaka bir doktora görünmeniz gerekiyor.

TUVALETİ TEMİZLERKEN BİLMENİZ GEREKENLER

Öte yandan Posta'da yayınlanan bir haberde de tuvalet temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken kurallar sıralandı. Bu bilgileri de görmezden gelmemelisiniz.

MASKE VE ELDİVENİ İHMAL ETMEYİN ÇÜNKÜ...


Tuvalet temizliği için kullanılan çamaşır suları ya da çeşitli deterjanlar ve spreyler oldukça güçlüdür ve bu yüzden sizin sağlığınız için oldukça zararlıdır.

Tuvalet temizliği yaparken maske ve eldiven kullanımını hafife almayın.

Özellikle sprey şişelerdeki kireç ağartıcıları mikro parçacıklar halinde havada bir süre asılı kaldığı için temizlik süresince onları solumanıza neden olur. Bu uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir

TEMİZLİK ÜRÜNLERİNİ ASLA KARIŞTIRMAYIN 


Banyo ve tuvalet temizliği yaparken yapılan en büyük hata, güçlü temizlik ürünlerini birbiriyle karıştırmaktır. En sık yapılanlardan biri olarak tuz ruhu ve çamaşır suyu karışımı ölümcül etki yaratacak oldukça zehirli dumanlar açığa çıkartır. Ayrıca bu daha iyi temizleyeceği anlamına gelmez. Yüzeyinizde aşınmalar meydana getirebilir.

Aynı şekilde diğer kimyasal temizlik malzemelerinin de birbiriyle karıştırılması benzer sonuçlar yaratacağı için amacına uygun güçlü ürünleri tercih etmeniz yeterli olacaktır

KLOZET KAPAKLARINA DİKKAT! 


Klozet kapakları birçok mikrobu bir arada barındırır. Temizliğe başlarken buralara temizlik ürünlerini sıkarak bir müddet bekletmeniz zararlı bakterilerin ölmesini sağlayacaktır.

Ancak klozet kapaklarının yapılar farklıdır. Temizlik ürünlerini kapağın bir köşesinde denemeniz aşınma ve lekelenmelerin önüne geçmenizi sağlar.

Klozet kapağınızı temizlerken sırt koyulan bölümü ve tuvaletin yanlarını silmeyi asla unutmayın. Özellikle ayakta tuvalet yapıldığında bu bölgelere sıçramalar olabileceğini aklınızda bulundurun.

Evet gerek tuvalet ihtiyacınızı giderirken gerekse de tuvaleti temizlerken bu bilgilerden mutlaka yararlanın. Sağlığınız için bu bilgileri önemseyin