Ölümcül Tehlike! Karaciğerin bittiğinin sinyali! Özellikle geceleri fark ettiriyor

Karaciğer sağlığı her şeyden önce gelir! Eğer karaciğeriniz bittiyse geceleri bunlar oluyor..

Ölümcül Tehlike! Karaciğerin bittiğinin sinyali! Özellikle geceleri fark ettiriyor
Yayınlanma Tarihi : 01 Ekim 2021 22:00

Karaciğer Rahatsızlığı gerçekten son dönemde büyük bir tehlike... Kimse erken bir şekilde bu rahatsızlığı fark edemiyor.

Geç kalındıktan sonra ise organ nakli gibi bir ihtiyaç doğabiliyor. Eğer geceleri sizde de birazdan okuyacağınız şeyler oluyorsa acilen bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Vücudumuzun tüm yükünü nasıl ayaklarımız taşıyorsa , organlarımızın tüm yükünü de karaciğerimiz taşımaktadır.

Bu yüzden burada yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumalı ve de arkadaşlarınızla paylaşmalısınız..

Posta gazetesinin İhlas Haber Ajansı'nı kaynak vererek yayınlamış olduğu habere göre: Prof. Dr. Onur Yaprak, hasarlanan karaciğerin vücutta birçok belirtiler verdiğine dikkat çekti.

Konuyla ilgili açıklamasında Prof. Dr. Yaprak, karaciğerin vücuttaki en büyük ve kanlanan organ olduğunu ifade ederek “Karaciğer kan şekerinin düzenlenmesi için glikojen depolanması, proteinlerin, kolesterol ve trigliserid gibi yağların üretimi ve metabolizmasının sağlanmasını sağlar. Ayrıca safra üretimi ve salgılanması, bilirubin ismini verdiğimiz alyuvarların parçalanması sonucu oluşan maddenin işlenmesi ve atılması, bazı vitaminlerin ve minerallerin depolanması, ağız yoluyla alınan ilaçların ve kimyasal maddelerin zararlı etkilerinin temizlenmesi, bağışıklık sisteminin desteklenmesi, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan pıhtılaşma faktörlerinin üretilmesi de başlıca görevlerindendir” şeklinde konuştu.. 

“Karın bölgesinde varis olabilir'' 


Öte yandan Karaciğeri vücuttaki tüm kimyasal olayların gerçekleştiği bir fabrikaya benzeten Prof. Dr. Yaprak, şu bilgileri aktardı.. 

“Karaciğerde görülen hastalıkların en önemlileri hepatit, siroz ve kanserdir. Karaciğerin siroz veya akut hepatit gibi bir nedenle hasarlanması sonucu işlevlerinin bir kısmını veya tamamını yerine getirememesi durumunda vücudumuz bazı sinyaller vererek karaciğerimizde sorunlar olduğunu ortaya koyar. Karaciğer hastalığı işaretlerinin biri ya da birkaçı veya tamamı aynı anda gözlenebilir. Protein üretiminin bozulması sonucu karında ve bacaklarda su toplanmasıyla ödem oluşur, karın ve bacaklar şişer. Bilirubinin işlenmesi ve atılmasındaki bozukluk sonucu gözlerde ve tüm vücutta sararma ortaya çıkar böyle bir durumda idrar rengi de koyulaşır. Kaslar erir. Özellikle karın bölgesinde cilt altında varisler görünür hale gelir.”

“Gece artan kaşıntıya dikkat edilmeli!”

Karaciğerle ilgili uyarılarda bulunan Prof. Dr. Yaprak, sözlerini şöyle noktaladı: “Amonyağın karaciğerde temizlenememesi nedeniyle şuur bulanıklığı ortaya çıkar ki bu durumdaki hastalarda genellikle kötü bir nefes kokusu da bulunur. Kanın pıhtılaşma süresinin uzamasına bağlı olarak ciltteki kanamalara bağlı ekimoz dediğimiz morluklar gelişir. Safra tuzlarının birikimi ve cilt kuruluğu neticesi kaşıntı olur. Kaşıntı özellikle geceleri artar ve el içi, ayak tabanında daha fazladır. Bu bulgulara sahip kişilerin mutlaka doktora başvurması mevcut bir karaciğer hastalığının erken teşhisi yönünden son derece önemlidir. Karaciğer hastalıklarında teşhisin erken konulması tedavinin başarısını artırmaktadır.”

Karaciğerle ilgili bu önemli bilgileri sizlerde mutlaka arkadaşlarınızla paylaşın!