Pfizer/BioNTech'ten geç kalmış bir deney! Daha Yeni Akıllarına Geldi

Aşı işe yarıyor mu yaramıyor mu tartışmaları devam ederken Pfizer/BioNTech yeni bir deney kararı aldı.

Pfizer/BioNTech'ten geç kalmış bir deney! Daha Yeni Akıllarına Geldi
Yayınlanma Tarihi : 06 Ekim 2021 18:50

Korona salgını hız kesmeden devam ediyor. Aşılama devam ediyor. Ancak aşılama devam etmesine rağmen salgında hız kesmeden devam ediyor.

Her ne kadar ülkeler 3.doz için adımlar atmaya başlasa da uzun vadede gerçekten bu aşıların işe yarayıp yaramadığını kimse net bir şekilde açıklayamıyor. Hastanelerde yatanların büyük bir bölümünün aşısızlar olduğu ve 3.doz aşılarını yaptırmadıkları söyleniyor.

Duvar'da yer alan habere göre: Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile birlikte korona virüsüne karşı aşı geliştiren ABD'li ilaç şirketi Pfizer, herkesin aşılandığı bir ortamdaki 'gerçek yaşam senaryosu'nu görmek adına bir deney gerçekleştireceğini duyurdu. Söz konusu deneye göre, Brezilya'nın güneyindeki bir kasabada 12 yaşın üzerindeki herkese Covid-19 aşısı yapılmış olacak. 

Ayrıca Denemenin Brezilya'nın Parana eyaletinin batısında bulunan, 143 bin nüfuslu Toledo kasabasında yapılacağı duyuruldu. Ve Deney, Brezilya Ulusal Aşılama Programı, yerel sağlık yetkilileri, bir hastane ve bölgedeki federal üniversite ile ortak olarak çalışmayı gerçekleştirilecek. 

Öte yandan Covid-19'un bütün bir nüfusun aşılandığı bir ortamdaki 'gerçek yaşam senaryosu'nu izlemeyi amaçladıklarını belirten Pfize, bu girişimin gelişmekte olan bir ülkede türünün ilk örneği olduğunu duyurdular. Söz konusu deneyle ilgili bazı sağlık uzmanları ise çok geç kalmış bir deney daha önce olmalıydı diyerek tepki gösterdiler.